Plzeňský kraj je bez koalice. Piráti jdou do opozice, začíná volební kampaň

Koalice na Plzeňském kraji se po roce fungování rozpadla. K ledu ji poslali Piráti, kteří si odhlasovali odchod do opozice. Události signalizují nejen zásadní rozpory mezi některými členy koalice, ale de facto potvrzují zahájení volební kampaně ze strany Pirátů.

„Je rozhodnuto! Členové strany si právě odhlasovali ukončení koaliční smlouvy na kraji,“ stojí v sobotním prohlášení pirátské strany. Za důvody Piráti označili jmenování místopředsedy krajské ODS Romana Jurečka do představenstva Klatovské nemocnice, kumulaci funkcí u zastupitelů Jana Šaška a Evy Trůkové a vlastní neschopnost se v koalici prosadit. Pro okamžitý odchod z koalice nakonec hlasovalo 75 % Pirátů.

„Krajský zastupitelský klub se sejde v následujících dnech a rozhodne o dalším postupu,“ stojí dále v prohlášení. Jak se nyní bude situace na plzeňském hejtmanství vyvíjet, zatím není úplně jasné. Lze očekávat, že po roce a pár měsících opět odstartují jednání mezi dotčenými stranami.

Piráti zahájili volební kampaň

Piráti svým rozhodnutím de facto zahájili volební kampaň, kterou pravidelně staví na kritice ODS. Už letos na podzim Česko čekají volby do obecních zastupitelstev. Pokud by Piráti v koalici s ODS na Plzeňském kraji zůstali, připravili by se tak o svoji nejvýbušnější munici.

Koalice ODS, TOP 09, Pirátů a hnutí STAN v čele s hejtmankou Ilonou Mauritzovou za ODS fungovala od loňského listopadu. Tenkrát vznikla především jako antibabišovská koalice.

Nulový koaliční potenciál Pirátů

Piráti, pro které nepřípustné spojení se hnutím ANO kvůli osobě Andreje Babiše a rovněž spojení se s ODS kvůli místním půtkám, se tak minimálně na krajské úrovni stávají politickou stranou s prakticky nulovým koaličním potenciálem.

Krajské zastupitelstvo čítá 45 mandátů. Nejsilnějším klubem se po volbách stalo hnutí ANO s 12 mandáty, koalice ODS, TOP 09 a nezávislých starostů získala 11 mandátů, uskupení hnutí STAN s hnutím Zelených, PRO Plzeň a Idealistů 7 mandátů. Pirátská strana obdržela rovněž 7 křesel, po třech křeslech pak SPD a ČSSD a dva mandáty uzmula KSČM.

Loni v říjnu ale došlo ke změně, kdy se zastupitelský klub ANO přejmenoval na ANO a nezávislí a rozšířil svůj klub o dva nezávislé kandidáty Jana Bozděcha a Martina Šebestu. Do klubu rovněž přešel Jan Látka, který kandidoval za ČSSD.

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.