Zajímavosti o fotografování archeologických nálezů prozradí přednáška „Fotografie ve službách egyptologie“

Přednášku na téma „Fotografie ve službách egyptologie“ přináší Muzeum Karlovy Vary. Povede ji Petr Košárek z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který je od roku 2017 fotografem archeologických výzkumů Českého egyptologického ústavu (ČEgÚ). Ve své práci se zaměřuje na specifické metody vědecké dokumentace a na význam fotografie v kontextu archivu ČEgÚ.

Archeologická lokalita Abúsír je od 60. let 20. století oficiálním územím bádání českých vědců v Egyptě. Od té doby se ve službách egyptologického ústavu vystřídalo celkem devět fotografů. Každý z nich měl k fotografii odlišný přístup, avšak v rámci fotografického archivu spatřují společný cíl, a tím je nejen snaha o věrné zobrazování archeologických nálezů, soch, reliéfů a architektury, ale také snahu o subjektivní zachycení života lidí pod pyramidami a v káhirské megalopoli.

Jaké jsou možnosti interpretace fotografického obrazu s pomocí egyptologa? Co všechno by měla splňovat technická fotografie pro další fáze výzkumu? A jak se v dokumentaci vyrovnat se specifickými podmínkami, které v Egyptě panují? To vše bude předmětem přednášky.

Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 27. ledna v 17 hodin v muzeu na Nové louce v Karlových Varech, účast je možná za dodržení platných protiepidemických opatření.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.