Covid 19 se v Karlovarském kraji šíří hlavně ve školách

V Karlovarském kraji se nákaza covidem-19 šíří zejména ve školách. Hygienici evidují desítky tříd v karanténách, stovkám žáků vyšel v pondělí pozitivní antigenní test. Počty případů covidu v kraji sice výrazně rostou, zátěž nemocnic ale není dramatická, řekl dnes novinářům hejtman Petr Kulhánek (za STAN).

Pondělní antigenní testování odhalilo v kraji 554 pozitivních žáků a 52 pracovníků škol. Je to více než minulé pondělí, kdy testy potvrdily 349 nakažených žáků a 28 zaměstnanců. Hygienici v poslední době nemuseli žádnou celou školu kvůli covidu uzavřít, desítky tříd jsou ale v karanténách. Ředitelé řeší podle hejtmana situaci každé školy individuálně, a to vyhlášením ředitelského volna nebo distanční výukou. Volno dnes vyhlásil například ředitel ašského gymnázia kvůli personálnímu oslabení.

V Karlových Varech je v karanténě 19 tříd na čtyřech základních školách. Z testovaných 2624 žáků a 394 pedagogů testy zachytily 82 pozitivních antigenních testů, z toho je 76 mezi žáky a šest mezi zaměstnanci. Minulé pondělí bylo v karanténě devět tříd na třech školách a 65 pozitivních testů.

Na jedné základní škole v krajském městě vyhlásila ředitelka už minulý týden na pondělí až středu tohoto týdne ředitelské volno. „Škola v ulici 1. máje ve Dvorech nás informovala, že jim aktuálně vypadla polovina kuchařek, jak a kdy se budou moci do práce vrátit, se uvidí po PCR testech. V nejhorším případě by škola asi dočasně zrušila obědy nebo hledala jiné řešení,“ řekl mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Epidemie v kraji s 290.000 obyvateli dál sílí, na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 1419 nákaz. V celé ČR je dnes incidenční číslo 1585, v Karlovarském kraji je sedmé nejnižší v zemi. Za poslední týden přibývá kolem 600 případů denně.

„Pro nás je důležitější než absolutní čísla, jestli nám roste zátěž nemocnic, a to zatím ne. Zastavil se sice pokles, ale nenastal nárůst. Zároveň zdali nám některé odvětví nebo služby nekolabují, to znamená nemají dostatek pracovníků k zajištění energetiky, odpadového hospodářství nebo dopravy, nemáme takovou informaci,“ uvedl Kulhánek.

Aktuálně je v kraji hospitalizováno 40 lidí s covidem-19, z toho dva jsou na jednotce intenzivní péče a jeden je připojen na přístroji na podporu dýchání (HFNO) nebo na umělé plicní ventilaci. Nemocnice přijaly za posledních sedm dní 57 infikovaných lidí.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.