Od roku 2023 bude MHD v Chebu provozovat Dopravní podnik Karlovy Vary. Stávající dopravce s tím nesouhlasí

Dopravní podnik Karlovy Vary (DPKV) by měl od roku 2023 provozovat MHD v Chebu, založí dceřinou společnost. Vstupem do Chebu by DPKV mohl rozšířit své portfolio služeb a využít i synergických efektů, třeba při nákupu stlačeného plynu CNG, na který by měly vozy MHD v Chebu od příštího roku jezdit. Proti dosavadnímu postupu města při výběru provozovatele se ohradily Autobusy Karlovy Vary, které MHD v Chebu provozují dosud.

Cheb vypsal soutěž na nového dopravce vloni. Ze dvou nabídek se vedení města rozhodlo dál jednat s DPKV. V letošním roce chce radnice doladit konečnou podoba koncesní smlouvy, kterou hodlá Cheb uzavřít na deset let. Za provoz MHD ve městě platí ročně okolo 15 milionů korun, jde tedy o zakázku zhruba za 150 milionů korun.

„Jsme schopni zajistit nejen služby městské hromadné dopravy, ale i další nutný servis, jako je mobilní aplikace, předprodej kuponů, plynulý provoz chebského dopravního terminálu a další služby, které cestujícím usnadňují život,“ uvedl Lukáš Siřínek, místopředseda představenstva pověřený řízením společnosti DPKV.

Náměstek karlovarské primátorky Tomáš Trtek (ANO), který má dopravu v krajském městě na starosti, řekl, že DPKV má průběžně modernizovaný vozový park a svým cestujícím momentálně nabízí služby pomocí aplikace Vary Virtual. Lidé v ní mají kromě nákupu jednorázového jízdného možnost zakoupit dlouhodobé časové jízdné, parkování, prostřednictvím aplikace mohou mít k dispozici celý dopravní portál, kde jsou například vidět on-line polohy autobusů nebo časy odjezdů ze všech zastávek, hustota provozu, uzavírky a další. Jak řekl Siřínek, o formě nové dceřiné společnosti se zatím nerozhodlo. Na vstup do Chebu se ale DPKV začíná už nyní připravovat. Pro zajištění chebské MHD bude podnik potřebovat 15 až 17 řidičů. Možnost přestoupit pod novou firmu nabídne DPKV i současným řidičům Autobusů Karlovy Vary.

Autobusy Karlovy Vary se ale zatím nechtějí vzdát šance na provozování MHD v Chebu i v dalších letech.

„Celý proces průzkumu trhu probíhal podle našeho názoru netransparentně a jednostranně, s předem stanoveným cílem vybrat dopravce Dopravní podnik Karlovy Vary. Zastupitelstvo města nyní schválilo příslib uzavření smlouvy na deset let dopravnímu podniku ve formě bianco šeku, proto požádáme o zrušení tohoto rozhodnutí,“ řekl předseda představenstva společnosti Autobusy Karlovy Vary a. s. Zdeněk Suchan.

Řekl, že nabídka od DPKV nebyla nejvýhodnější. „Naše cenová nabídka byla vždy nejnižší, ale hned poté se objevila ještě nižší nabídka DPKV. Takto byla cena dopravního výkonu ze strany DPKV měněna celkem čtyřikrát,“ uvedl Suchan. Cheb chce uzavřít smlouvu o zajištění provozu MHD s dopravcem tzv. napřímo na základě platné legislativy, nynější dopravce Autobusy Karlovy Vary nabídl vedení města nasazení nových autobusů ještě letos na podzim a za výhodnějších podmínek. Konečné rozhodnutí bude na chebských zastupitelích.

 

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.