Milostivé léto se pomalu blíží ke svému konci. O splacení svých dluhů se zajímaly desítky lidí

Možnosti zbavit se dluhů zaplacením jistiny využijí v Karlovarském kraji minimálně desítky lidí. Věřitelé, kterými jsou veřejnoprávní instituce nebo třeba dopravní podniky měst, ale zatím nemají přehled o tom, kolik lidí využije akce milostivé léto, která skončí 28. ledna. I dluhové poradny řešily desítky případů.

Například karlovarský magistrát očekává, že by splacené dluhy díky milostivému létu mohly dosáhnout až milionových částek. My jsme od začátku milostivého léta zatím obdrželi 40 rozhodnutí o zastavení exekuce. Některé mohou být i zastavení exekuce splacením bez milostivého léta, úmrtím dlužníka a podobně, ale těch bude minimum. Jinak evidujeme celkem okolo 1500 vedených exekucí, ale jsou mezi nimi i ty, na které se milostivé léto nevztahuje – správní a daňové dluhy, dluhy právnických osob a podobně. Očekáváme, že jak se blíží konec milostivého léta, budou ještě další přibývat, možná i rychleji než dosud,“ řekl mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Co se týče částek, ty budeme muset teprve zpracovat, protože někde dlužník už měl splacenou část jistiny, jinde vůbec, ale odhadem lze říct, že v těch zatím zastavených půjde o statisíce až jednotky milionů korun,“ doplnil Kopál.

Spíše ojedinělé případy zaznamenala chebská radnice. Podle mluvčí Simony Liptákové se na úřad přišlo zeptat jen několik lidí. To ale neznamená, že by počet splacených dluhů musel být malý, dlužníci mohou využít služby dluhových poraden nebo se s exekutory dohodnout sami.

To potvrdila i dluhová poradkyně organizace Pomoc v nouzi Pavla JezberováFormulář, který je ke stažení na webu, je poměrně jednoduchý, a hodně lidí tak může požádat o oddlužení bez pomoci. U nás jsme se zabývali desítkami případů, kdy lidé chtěli využít možnosti splatit dluhy bez příslušenství. Trochu komplikované to bylo, pokud se jednalo o dluhy vůči zdravotním pojišťovnám. Zpočátku nebylo jasné, jestli i v případě, že dlužník už jistinu zaplatil, budou úroky také jistinou nebo příslušenstvím, které je možné odpustit. Ale pak došlo k dohodě, že jde u příslušenství,“ řekla Jezberová. Podle zkušeností dluhových poraden měli lidé někdy problémy s kontaktem s exekutory, když potřebovali zjistit základ dluhu.

Jedním z věřitelů, u kterých by lidé mohli své dluhy vyřešit, jsou i městské dopravní podniky. Například Dopravní podnik Karlovy Vary (DPKV) ale žádný extrémní zájem o splácení nezaznamenal. Bylo tu několik lidí, kteří se ptali na tuto možnost. Ale uvidíme, až akce skončí, jestli se to nějak projeví na dluzích,“ řekl ředitel DPKV Lukáš Siřínek. DPKV má u cestujících v současné době pohledávku asi 150 tisíc korun. Jde o 114 cestujících. Řada z nich jsou ale chroničtí černí pasažéři, u kterých podnik příliš neočekává, že by své dluhy chtěli řešit.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.