Modernizovaná magnetická rezonance v karlovarské nemocnici umožní rychlejší diagnostiku i vyšetření

Karlovarská krajská nemocnice spustila v novém roce v Nemocnici Karlovy Vary provoz komplexně modernizované magnetické rezonance. Tzv. „dStream upgrade“ tohoto přístroje představuje řadu výhod od kvality zobrazení až po urychlení procesu vyšetření.

Magnetická rezonance je významná vyšetřovací metoda bez radiační zátěže. Ve vhodných případech jsou proto některá vyšetření s radiační zátěží, např. vyšetření na CT, nahrazována MR vyšetřením. Magnetická rezonance (MR) v KKN a.s. prošla po deseti letech provozu významnou modernizací, která nespočívala pouze ve výměně opotřebovaných komponentů za nové, ale šlo především o zásadní přechod na zcela nový, moderní digitální obraz. Díky plně digitálním cívkám, které snímají MR signál, tak dochází ke zlepšení obrazu až o 40 %. „Cívka umožňující vyšetření páteře se musela doposud pokládat přímo na pacienta. Ta je nyní již integrována do samotného stolu rezonance. Signál již není veden kabelem, nýbrž
skleněným vláknem, což je právě důvod zrychlení přenosu signálu současně i v lepší kvalitě. Zlepšení obrazu oceníme například při vyšetření pacienta s roztroušenou sklerózou, kdy můžeme lépe vidět dřívější stádia a vývoj nemoci,“ doplňuje prim. MUDr. Jiří Hofmann.

Ruku v ruce se zlepšením obrazu pak přístroj pomocí umělé inteligence a chytrých algoritmů zjednoduší plánování vyšetření i celý proces zpracování dat. Lze tedy až o 30% zkrátit celkovou dobu vyšetření a za stejný čas kvalitně vyšetřit více pacientů.
Výhody má modernizovaná MR i pro radiology a laboranty. Původní portálový server byl nahrazen nejnovější generací diagnostického systému, který slouží pro pokročilé vyhodnocení dat získaných nejen z magnetické rezonance, ale třeba i z přístrojů CT. Kromě základních rutinních diagnostických aplikací jsou nyní k dispozici i vysoce sofistikované programy (např.
MR kardio, spektroskopie, traktografie nebo funkční vyšetření). Nové cívky pro screening různých částí těla jsou nyní výrazně menší a lehčí, což umožňuje také snadnější manipulaci pro obsluhující personál. Výhodou pro personál i pacienta je také integrovaný navigační systém, který navádí pacienta v průběhu vyšetření a informuje o průběhu. Nově mohou mimo jiné také radiologové v případě potřeby použít pro vzdálený přístup ke snímkům uloženým na serveru i svůj mobil nebo tablet odkudkoliv, a to vše při zachování maximální ochrany pacientských dat.

„Stávající magnetická rezonance získala díky upgradu prodlouženou životnost a technologicky je nyní na stejné úrovni jako nejmodernější stroje instalované v současnosti. Celý projekt modernizace MR vč. příslušenství v podobě monitoru vitálních funkcí a dávkovače kontrastní látek, byl financován z dotace programu REACT-EU, a to ve výši 20.000.000,-Kč vč. DPH,“ dodal Ing. Martin Čvančara, MBA, provozně – technický ředitel a člen představenstva KKN a.s. “Nemocnice má nyní k dispozici technologicky stejně moderní přístroj, jako kdyby si pořídila nový, ale za mnohem nižší náklady,” uvedla Zuzana Červenková, vedoucí servisního týmu dodavatelské společnosti Philips. “Podobné investice do udržitelných a z pohledu životního
prostředí ohleduplných inovací by určitě měly být budoucností zdravotnictví,” dodává Červenková.

Radiologické oddělení Nemocnice Karlovy Vary vede prim. MUDr. Jiří Hofmann již od roku 2000. Jeho tým, obsluhující pouze magnetickou rezonanci, čítá na 7 lékařů a 6 radiologických asistentů. Jako jediní v karlovarském kraji zajišťujeme nepřetržitý provoz oddělení za přítomnosti až dvou radiologů na pracovišti. Nejčastěji prováděným screeningem magnetické rezonance je zobrazení hlavy, končetin, kloubů či úseku páteře. Významné vyšetření, které zde provádí je zejména funkční vyšetření žlučových cest. Za rok 2021 bylo na MR vyšetřeno přes 3.900 pacientů. V druhé polovině letošního roku bude instalováno nové CT.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.