Zájemci o studium na středních školách budou mít kvůli distanční výuce větší šanci na přijetí

Větší šanci na přijetí na školu budou mít i v letošním roce zájemci o studium na středních školách zřizovaných Karlovarským krajem. Stejně jako v loňském roce nebude kraj uplatňovat takzvané cut-off skóre, tedy minimální hranici úspěšnosti nutnou pro přijetí. Důvodem jsou rozdíly ve znalostech žáků vzniklé v důsledku distanční výuky, informoval ČTK krajský radní pro školství Jindřich Čermák (Piráti).

„I letošní deváťáky velmi silně zasáhla distanční výuka, která způsobila značné rozdíly ve znalostech a dovednostech žáků posledního ročníku základních škol. Rozhodli jsme se proto nastavit doporučení obdobně jako v minulém roce, tedy upravit poměr podílu výsledku přijímacích zkoušek na celkovém hodnocení a také zrušit cut-off skóre, které stanovovalo minimální hranici úspěšnosti,“ uvedl Čermák.

Stanovení hranice úspěšnosti by podle ředitelů škol dávala smysl zejména na víceletých gymnáziích. „Tam je ale přirozená hranice mnohem vyšší, než kdyby ta hranice byla umělá, respektive je stále mnohem větší počet zájemců než nabízených míst,“ vysvětlil radní.

Střední a vyšší odborné školy zřizované krajem v příštím školním roce nabídnou 3437 volných míst, což je nárůst o 61 míst v porovnání s loňským rokem. Podle radního je to způsobeno tím, že některé obory nenabízejí ředitelé každý rok, ať z kapacitních důvodů školy nebo s ohledem na soulad s poptávkou trhu práce. Struktura nabízených oborů bude obdobná s předchozím rokem.

„Stále je velký zájem o střední zdravotnické vzdělávání, naše zdravotnické školy zaznamenaly opravdu nárůst poptávky. Tradičním držákem jsou víceletá gymnázia. Kde naopak ta poptávka je nižší oproti minulým rokům jsou obory, které se věnují gastronomii nebo cestovnímu ruchu,“ uvedl Čermák.

V letošním školním roce nastoupilo do prvních ročníků všech středních škol v kraji 2682 studentů, což je o 194 více než v předchozím školním roce a obdobný nárůst je očekáván i v příštím roce.

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.