Radek Novák: S dietou musí vláda začít sama u sebe

Štíhlý stát, minimum byrokracie a funkční a efektivní veřejná správa. To nesmí být jen sen občanů, ale i jeden z hlavních cílů současné vlády. Rostoucí počty náměstků na jednotlivých ministerstvech s tím ruku v ruce nejdou, zmražení platů politiků už ano.

Krize často znamená příležitost. Příležitost investovat, příležitost zefektivnit výrobu. Přeneseno do státní správy, krize znamená šanci a příležitost zeštíhlit úřednický aparát, zredukovat byrokracii a urychlit digitalizaci. Kdy jindy bychom si měli utáhnout opasky?

V posledních letech jsme byli svědky přesného opaku. Ekonomický růst vláda Andreje Babiše doslova projedla místo toho, aby si vytvořila kapsu na horší časy. Cílem středopravicové vlády, která je nyní u moci, by měl být přesný opak a náprava takového stavu.

Přestože totiž prudce roste počet státních zaměstnanců i výdaje na jejich platy, výkonnost veřejného sektoru klesá. To nejsou informace z klobouku, ale závěry Nejvyššího kontrolního úřadu. Jen pro ilustraci – počet státních zaměstnanců v roce 2021 činil 482 270 lidí.

Kabinet Petra Fialy dosud neměl příležitost přesvědčit nás o svých schopnostech. Jsem však toho názoru, že pokud chci prosazovat určitou myšlenku a naplňovat určité přesvědčení, musím vždy začít u sebe. Pokud od ostatních chci, aby drželi dietu, musím ji držet také.

Narážím tím na rostoucí počet náměstků na jednotlivých ministerstvech. Pokud chci ve vlastní firmě více manažerů a méně řidičů, je to moje rozhodnutí, za které nesu odpovědnost i následky. Pokud ale stát zvyšuje počty dobře placených náměstků v době ekonomické a energetické krize, má daňovým poplatníkům co vysvětlovat.

ODS vždy byla stranou, pro kterou ekonomická témata byla, jsou a budou prioritou. Nesmí ale ustoupit svým koaličním partnerům ve vládě, pro které jsou priority často zcela odlišné. Deset náměstků na ministerstvu zemědělství pod vedením KDU-ČSL je skutečně příliš.

Byl by to špatný signál, pokud by dohoda pěti koaličních stran stála na základech přebujelých ministerských aparátů a počtu náměstků. Znamenalo by to další rozevírání nůžek mezi soukromým a veřejným sektorem, kde jsou již výrazně nyní vyšší platy. To se nesmí stát.

Dobrým signálem naopak budiž zmražení platů politiků v tomto roce. Nesmí ale zůstat jen u toho. Nyní očekávám, že si vláda a jednotliví ministři nařídí přísnou dietu. Kdy jindy škrtat než v době krize a kde jinde škrtat než v přebujelém státním aparátu.

Neutrpí tím konkurenceschopnost České republiky ani její potenciální ekonomický růst, kde je naopak třeba zařadit vyšší převodový stupeň.

Autor: Radek Novák, podnikatel a majitel mediální společnosti Euronova Group

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.