Město Aš bude v letošním roce hostit sochařské sympozium

V Aši na Chebsku letos chystají mezinárodní sochařské sympozium. Jako téma pořadatelé určili Kořeny, které mají symbolizovat znovuoživení v minulosti přetrhaných vazeb mezi Čechy a Němci. Vzniknout při něm má až osm uměleckých děl z pískovce nebo kovu, která pak budou vystavena po městě, informoval ašský starosta Dalibor Blažek (Místní).

Nápad uspořádat sochařské sympozium v západočeském městě vznikl podle starosty během příprav na celoroční oslavy výročí 150 let od získání městských práv pro Aš. Soutěž organizátoři vyhlásili již na začátku prosince. Umělci mohou do konce března zasílat vyplněnou přihlášku s ukázkou díla a návrhem sochy s námětem Kořeny. Podmínkou je u uchazeče občanství v některé zemi Evropské unie.

Jedním z organizátorů ašského sympozia je i karlovarský sochař Tomáš Dolejš. Podle něj má ústřední motiv kořenů evokovat odsun německého obyvatelstva z příhraničí. „Inspiraci mohou umělci hledat v obnovených vztazích, návratu k rodině a přátelům nebo čistě jen v přírodním elementu,“ uvedl.

Porota složená z regionálních umělců, galeristů a představitelů města pak během dubna vybere až osm sochařů, kteří budou několik dní tvořit v prostředí ašského parku v centru města. Sochy budou vyrábět z hořického pískovce nebo z oceli. Kolemjdoucí pak mohou vybrat nejlepší dílo, které získá Cenu diváka.

V Aši se podle starosty příliš soch či jiných hmotných památek nezachovalo. „Máme tady sochu Martina Luthera či Goetha, z doby socialismu tady máme sochu matky s dítětem. Chtěli bychom, aby Kořeny odstartovaly jakousi novou tradici a aby se každý rok nebo jednou za dva roky podobné sympozium opakovalo a obohatilo veřejný prostor města,“ řekl Blažek.

Sympozium se bude konat od 3. do 17. září. Slavnostním vyvrcholením pak bude vernisáž u příležitosti státního svátku 28. října. Mezinárodní sochařské sympozium podpoří evropská dotace v programu Erasmus.

 

 

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.