Začíná Ptačí hodinka, lidé ornitologům opět pomohou se sčítáním ptáků

Dnes v pátek 7. ledna začíná Ptačí hodinka, při níž dobrovolníci pomohou odborníkům se sčítáním zimujících ptáků. Akce potrvá do neděle 9. ledna 2022. Podle pořadatelů z České společnosti ornitologické (ČSO) by lidé také měli sledovat zdravotní stav ptáků. Ptačí hodinka se letos koná počtvrté.

Zástupci ČSO uvedli, že si dobrovolníci mají všímat všech ptáků, které spatří během hodiny, kterou si k pozorování vyhradí. Je také důležité, aby žádného ptáka nezapočítali dvakrát. Proto mají pro každý druh zaznamenat nejvyšší prokazatelný počet jedinců, který se současně objeví v jejich zorném poli. Za každý druh pak zúčastnění nahlásí jen jeden údaj. Počty samců, samic a mláďat se nerozlišují.

Ornitologové také doporučují připravit do krmítek slunečnicová semena, vlašské ořechy či lojové koule bez sítěk. Data lidé mohou odeslat přes web nebo poštou. Výsledky ČSO zveřejňuje v únoru.

Dobrovolníci by měli během sčítání sledovat také kondici ptáků. Pokud se jim budou zdát nemocní, nebo v okolí krmítek objeví uhynulé ptáky, je třeba nahlásit to na web. Program monitoringu ptačích chorob ČSO spustila loni v březnu.

Loni se do Ptačí hodinky zapojilo více než 27.000 dobrovolníků, meziročně to byl nárůst o 5000 lidí. Sečetli tehdy přes půl milionu ptáků. Nejčastěji pozorovaným druhem se stala sýkora koňadra.

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.