O historii svobodných zednářů v Karlových Varech se bude mluvit na přednášce v muzeu

Kdo se ale stal svobodným zednářem? Jak probíhala zednářská setkání a která témata se na schůzkách řešila? Odpovědi na tyto otázky se posluchači dozví na přednášku s názvem Svobodní zednáři v Karlových Varech. Pořádá ji karlovarské muzeum. Přednášejícím bude Rudolf Kardoš z Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, který se specializuje na historii německojazyčného svobodného zednářství v Československé republice ve 20. století.
Ve druhé polovině 19. století zažívalo svobodné zednářství v Habsburské monarchii znovuzrození, pronásledování policií se omezilo na minimum, přesto i podle nového spolkového zákona zažívali zednáři mnohé ústrky. V lázeňském městě je možné zednářské aktivity vymezit roky 1871–1938, kdy existoval spolek, pozdější lóže Munificentia – Štědrost: Sbratření u vřídla.
Kdo se ale stal svobodným zednářem? Jak probíhala zednářská setkání a která témata se na schůzkách řešila? Jak ke svobodným zednářům přistupovali úřady monarchie, republiky a nacistické správy? Účastníci se mohou těšit na odpovědi nejen na tyto otázky. Pozornost bude věnována také zapomenutému karlovarskému lékaři Oskaru Posnerovi a jeho roli v rámci zednářského společenství.
Lidé na přednášku mohou zavítat ve čtvrtek 6. ledna 2022 od 17 hodin.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.