Rakušan jako koště na chobotnici z Kypru? Jeho konec v čele vnitra je v zájmu všech, říká Radek Novák

Být to Andrej Babiš, už dávno se střílí ostrými. Vítu Rakušanovi, Věslavu Michalikovi a hnutí STAN to ale zatím prochází. Co? Pofidérní sponzorské dary od anonymních firem z Kypru, jejichž chapadla sahají až k představitelům hnutí. To vše v době, kdy ministerstvo vnitra vede Vít Rakušan, a kdy po utajované schůzce s ním oznámil rezignaci policejní prezident Jan Švejdar.

Příběh se začal psát v devadesátých letech, na veřejnost ale prosákl až loni na podzim. V listopadu Deník N upozornil, že firma Věslava Michalika, místopředsedy hnutí STAN a tehdy aspiranta na ministra průmyslu a obchodu, si půjčila peníze od anonymní firmy z Kypru. Michalik se brzy chytil do vlastní sítě. Půjčku nedokázal vysvětlit a po tlaku médií nakonec od záměru stát se ministrem upustil.

 

Chobotnice z Kypru vede do STAN

 

Mezitím se odehrála utajovaná schůzka mezi adeptem na ministra vnitra Vítem Rakušanem a policejním prezidentem Janem Švejdarem. Výsledek? Švejdar později oznámil rezignaci.

„Policejní prezident narychlo odchází. Po příchodu nové vlády. Proč? To nikdo neřekl. Ať už si myslím o výkonu pana Švejdara cokoliv, způsob, jakým odchází, není dobrý. Rakušan se s ním potají sešel a teď říká, že na jeho odchod netlačil. Tomu vůbec nevěřím,“ reagoval expolicista Robert Šlachta.

Pár dnů poté novináři z MF DNES přišli s dalším zjištěním. Na bankovní účet hnutí STAN po volbách začaly chodit peníze od anonymních firem se sídlem na Kypru, tedy v takzvaném daňovém ráji. Tyto firmy jsou podle deníku personálně propojené a ovládá je skupina podnikatelů s vazbami na Michalika. Společnosti, které zaslaly dary STANu v řádu statisíců korun, s jeho firmou obchodovaly.

Případem se už začala zabývat Národní centrála proti organizovanému zločinu. Je však třeba připomenout, že Vít Rakušan, předseda hnutí STAN, je již ministrem vnitra, které je nadřízeno Policii České republiky. Takové spojení je s ohledem na okolnosti obzvlášť třaskavé.

 

Lhát nebo nemluvit pravdu

 

Vít Rakušan prohlásil, že takové dary hnutí nijak neovlivňují. O naivitě v jeho případě lze mluvit jen těžko. Šéf hnutí STAN jistě moc dobře ví, že základ každé politické podpory je získání vlivu a zajištění podpory či přímé pomoci měnit zákony ve prospěch sponzorů. Sama veřejnost by si nyní měla odpovědět, zda je takové chování v pořádku. Zda tady někdo „lže“ nebo „jen nemluví pravdu“.

Fakt, že Rakušan odmítá, že by sponzoři měli na hnutí měli nějaký vliv, má asi takový význam, jako tvrzení, že Andrej Babiš nemá zájem podporovat Agrofert, když je v politice. To je ubohé. Obzvlášť to platí ve chvíli, kdy Rakušan tak vehementně kritizoval Andreje Babiše poté, co média informovala o jeho nákupu nemovitostí za 400 milionů v roce 2009 ve Francii přes offshorové firmy.

Také v případě kyperské chobotnice sahající do hnutí STAN by v západních demokratických zemích dávno padaly hlavy. Hnutí STAN si ale dary ponechalo, nedistancovalo se od nich, ani je neposlalo na charitu, Věslav Michalik zůstává místopředsedou hnutí STAN a jeho sponzorem a šéf hnutí Vít Rakušan je dál ministrem vnitra. Při tom všem není vyloučeno, že již v rukou pevně drží Michalikovo koště a zametá stopy vedoucí na Kypr. To je chucpe.

 

Jak šel čas:

22. listopadu 2021 – Deník N upozorňuje, že si firma možného ministra a místopředsedy STAN Michalika půjčila od anonymní firmy z Kypru
25. listopadu – Michalik oznamuje, že nebude usilovat o post ministra průmyslu a obchodu
9. prosinec 2021 – Rakušan se tajně sešel s policejním prezidentem

15. prosince – Podle MF DNES hnutí STAN obdrželo několik sponzorských darů od anonymních firem z Kypru

16. prosince – Policejní prezident Jan Švejdar oznamuje rezignaci k březnu 2022

22. prosince 2021 – MF DNES sděluje, že se policie zajímá o kyperské dary hnutí STAN

 

Autor: Radek Novák, podnikatel a majitel mediální společnosti Euronova Group

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.