Betlémské světlo dorazilo do Česka

Plamínek odebraný z věčného ohně, který hoří v jeskyni pod bazilikou Narození Páně v Betlémě v centrální části Palestiny, představuje symbol míru, lásky, naděje a přátelství. Rozvoz světla zajišťují skauti a skautky z celého světa. Do České republiky ho od roku 1990 z Rakouska dovážejí brněnští skauti. V České republice se Betlémského světla ujímají dobrovolní skautští kurýři a po železnici ho rozvážejí do všech koutů naší země. Zapojit se může každý, ať už je věřící nebo ne. Jde především o ono poselství míru, a tedy o propojování komunit skautů, neskautů, farností a další široké veřejnosti.

Za Českou republiku organizují distribuci světla skauti z Brna, kteří každoročně společně s dalšími vybranými skauty odjíždějí do Rakouska na slavnostní ceremoniál, kterého se účastní kolem 1400 skautů a skautek více než dvaceti různých národností. Kurýři po návratu plamínek míru předají v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně do rukou biskupa brněnského, který mu požehná. Na čtvrtou adventní sobotu potom skauti světlo rozvážejí vlaky po celé České republice a předávají ho dalším dobrovolníkům a zájemcům.

foto: Betlémské světlo

„Kurýři přijeli rychlíkem v sobotu v půl čtvrté. My jsme pak ještě asi půl hodiny zůstali na nádraží. Kdo přišel, mohl si plamínek odnést,“ uvedl vedoucí střediska Dakota Cheb Jan Bednář.

V neděli v kostele sv. Mikuláše a Alžběty po skončení mše pak chebští skauti rozdávali Betlémské světlo. „Takto to děláme tradičně každý rok. Pokud by to někdo nestihl, ještě je možné požádat o světlo na faře naproti kostelu,“ dodal Bednář.

Zájemci si mohou pro plamínek přijít i v Jáchymově. Skauti z jáchymovského střediska Arnika, a to přímo na Štědrý den dopoledne budou světlo rozdávat. Odnést si jej bude možné také od zdravotního střediska, základní školy, z mincovny nebo z kulturního domu.

Jáchymovští skauti mohou plamínek přinést i k vám domů, vše však po domluvě v jáchymovském Infocentru, možné je o něj požádat prostřednictvím emailu na arnikajachymov@centrum.cz .

V Lokti bude Betlémské světlo tradičně k dispozici ve Sportovní ulici naproti dětskému hřišti, a to ve čtvrtek 23. prosince od 17 do 18 hodin.

Dalším místem, kde je možné Betlémské světlo získat, je farní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mariánských Lázních v průběhu mší svatých a to až do konce doby vánoční, tedy do 9. ledna 2022. Kostel je otevřen vždy minimálně 45 minut před bohoslužbou. Kromě toho je možné přijít též v běžné otevírací době kostela, která je v průběhu Vánoc rozšířena.

Skauti ze střediska Smrčina Aš nabídnou Betlémské světlo na Masarykově náměstí v Hranicích, v Krásné a Aši, a to den před Vánoci ve čtvrtek 23. 12 v době od 16 do 18 hodin.

Světýlko si v místě narození Ježíše Krista, Betlémě, přebírá každý rok hoch nebo dívka, kterým se říká „Dítě světla“. Cestu z Betléma do Rakouska absolvuje vánoční plamínek letecky ve speciálním bezpečnostním obalu.

Betlémské světlo a jeho poselství se tak šíří mezi miliony lidí, aby jim v jejich domovech o vánočních svátcích připomínal narození Ježíše Krista – mír, lásku, víru, naději a přátelství.

 

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.