Vlasy pacientů s rakovinou zachraňuje chladící čepice

Ztráta vlasů je při zákeřné nemoci jedním z vedlejších účinků většiny druhů chemoterapií.  Pro pacienty je to velmi traumatizující situace. Pokaždé, když se podívají do zrcadla vidí, že je nemoc stále s nimi. Nadějí pro zachování vlasů je chladící čepice – takzvaná Dignicap. V Centru klinické onkologie v Kladně si minulý týden nadělili předvánoční dárek, už druhý takový přístroj, který pomůže desítkám pacientů měsíčně. 

Přijít o vlasy je pro většinu pacientek velmi traumatizující. Mnoho žen přiznává, že přijít o kštici pro ně bylo často těžší, než třeba v důsledky nemoci přijít o prs. Vše ostatní se dá schovat pod oblečení, ztrátu vlasů ale mnohdy nezakryje ani paruka. I tu si totiž pacientka pro svůj komfort v některých chvílích sundavá.

Centrum klinické onkologie v Kladně se snaží toto trápení pacientkám a pacientům ulehčit. U nás klademe velký důraz na osobní péči a vytvoření vstřícného prostředí. Psychická pohoda pacienta je velkou součástí úspěšnosti léčby. A proto jsme před 3 roky pořídili přístroj Dignicap – přístroj na chlazení hlavy při chemoterapii, který má zabránit vzniku alopecie – padání vlasů. V České republice metodu v tuto chvíli využívá již jen Onkocentrum na Zeleném pruhu, v nemocnici na Bulovce je přístroj již delší čas mimo provoz,“ vysvětluje lékařka Karolina Kašparová z kladenského centra. Chladící čepice u některých forem chemoterapie dokáže zachránit až 50 procent vlasů u témeř 90 procent pacientů.

Jako předvánoční dárek si tam minulý týden pořídili navíc nový, vylepšený přístroj Dignicap Delta. ,,Nový přístroj Dignicap Delta má vylepšenou strukturu čepice, která  každému pacientovi lépe sedí na hlavě, je možné ji přesně vytvarovat a tím zlepšit efekt chlazení,“ dodává onkoložka.

Centrum klinické onkologie Kladno je jediné zařízení v republice, které tímto přístrojem disponuje. Byl vyroben v USA a přicestoval ze Švédska.

Laicky řečeno, čepice funguje na principu ochlazování vlasové části pokožky hlavy během podávání chemoterapie. Tím dojde k omezení průtoku krve, a tím i působení cytostatika v této oblasti a výraznému snížení vypadávání vlasů.

Podle zkušeností je o systém velký zájem. A to i přes to, že služba není placená ze zdravotního pojištění.

,,Protože se jedná o estetickou součást léčby, není hrazena ze zdravotního pojištění. Díky chlazení dochází k prodloužení doby, kterou stráví pacient na stacionáři. Sestrám přibývá práce s obsluhou přístroje, a to je slabé místo a pravděpodobně i důvod, proč v českých nemocnicích přístroje nejsou. Současný nedostatek zdravotnického personálu je limitujícím faktorem rozšíření použití,“ vysvětluje lékařka Karolina Kašparová.

Za jedno ošetření pacient zaplatí 1500 korun. Podle pacientek se cena za službu až tolik neliší od ceny za průměrně kvalitní paruku, do které by stejně většina pacientek investovala.

V Kladně takto pomohli už asi dvěma stům klientkám. Onkoložka Karolina Kašparová je velmi šťastná za každého pacienta, kterému přístroj jen trochu pomohl psychicky zvládnout toto velmi složité životní období.

Paní Dagmar je šťastná, že má možnost podstoupit léčbu, aniž by okolí vědělo, co se děje

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.