Historický důl Jeroným odhalil další prostory

Ve středověkém dole Jeroným u zaniklé obce Čistá na Sokolovsku, který je národní kulturní památkou, pokračují v odkrývání dalších důlních prostor. Odborní pracovníci nyní odkryli jámu hlubokou 25 metrů, která je propojena s další částí bývalého cínového dolu ze 17. století. V plánu je v těchto prostorách v roce 2023 rozšíření návštěvnické trasy.

„Prorazili jsme jámu a dostali jsme se do prostor takzvaných SDD2, což jsou stará důlní díla. Jámu jsme prohloubili zhruba o 25 metrů, v současné době se zajišťuje betonováním, kvůli stabilitě,“ řekl Loskot. „V této oblasti chceme zpřístupnit další prostory, a proto potřebujeme těmito šachtami odtěžit naplavený materiál. Další důvod je také odvětrání, protože je tam určité množství radonu,“ doplnil vedoucí dolu Jeroným Jiří Loskot.

Práce na zpřístupňování, zajišťování a odvodňování dolu začaly letos v květnu. Pokračovaly až do listopadu, kdy se musely ukončit z důvodu ochrany přezimujících netopýrů. Práce by měly pokračovat opět na jaře. Do budoucna by chtěli pracovníci prohloubit jámu až na 50 metrů a dostat se tak do dalších částí důlního komplexu.

           

foto: muzeum Sokolov

Délka návštěvnického okruhu by se měla po dokončení rozšířit z dnešních 250 metrů zhruba na dvojnásobek. Návštěvníci budou moci spatřit na mnoha místech černě zbarvené stěny a stropy od sazí, které se zde usadily od ohně při takzvaném žárovém dobývání cínu. Uvidí také další stěny, které jsou zbrázděny rýhami po želízkách a špičácích, tedy nástrojích tehdejších havířů.

Peníze na zpřístupnění dalších částí historického dolu, zhruba 15 milionů korun, pocházejí z projektu Žula a voda spolufinancovaném z programu přeshraniční spolupráce Česká republika a Svobodný stát Bavorsko. Dalších 1,5 milionu korun hradí Karlovarský kraj, pod který důl Jeroným patří. Projekt zahrnuje také vypracování informačních cedulí a přípravu a vytištění publikací.

Důl Jeroným, který je přístupný od května do října, navštívilo od roku 2013 přes 40 000 lidí. Loni zažila kulturní památka rekordní návštěvnost, do dolu zavítalo téměř 8000 turistů.

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.