Výstava Sacharovova cena za svobodu myšlení se uskuteční v Karlových Varech

Slavnostní zahájení vernisáže výstavy Sacharovova cena se uskuteční v pátek 3. 12.2021 v 15:30 hod mezi prameny uprostřed Mlýnské kolonády. Vernisáž zahájí:Ing. Andrea Pfeffer Ferklová, MBA, primátorka města Karlovy Vary společně s vedoucím Evropského parlamentu v ČR Jiřím Kubíčkem.

Výstava samotná bude k vidění v termínu 4. – 10. prosince 2021 ve Vřídelní kolonádě, 1. patře v Karlových Varech. Výstava připomene lidské osudy, příběhy a okamžiky dosavadních laureátů Sacharovovy ceny, kterou uděluje každoročně Evropský Parlament, jedná se o nejvyšší ocenění, které se na půdě EU uděluje. Letošním laureátem Sacharovovy ceny za svobodu myšlení je Alexej Navalnyj, ruský opoziční politik a aktivista, který se ostře staví proti ruské politice.

Místopředsedkyně Evropského parlamentu Heidi Hautalová oznámila letošního laureáta ve středu odpoledne na plenárním zasedání EP ve Štrasburku. O tom, kdo Sacharovovu cenu získá, rozhoduje Konference předsedů, tedy předseda EP a předsedové politických skupin.

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli při této příležitosti uvedl: „Parlament vybral Alexeje Navalného jako letošního vítěze Sacharovovy ceny. Navalnyj vedl důsledný protikorupční boj proti režimu Vladimíra Putina a prostřednictvím své politické kampaně a sociálních sítí odhalil případy zneužití a mobilizoval podporu milionů lidí po celém Rusku. Za své činy byl otráven a uvězněn.“

„Udělením Sacharovovy ceny Alexeji Navalnému uznáváme jeho nesmírnou osobní statečnost a znovu zdůrazňujeme neochvějnou podporu Evropského parlamentu pro jeho okamžité propuštění,“ dodal předseda EP Sassoli.

Místopředsedkyně EP Heidi Hautalová uvedla: „Letos byla Sacharovova cena za svobodu myšlení udělena zastánci změny. Alexej Navalnyj prokázal velkou odvahu ve svých pokusech obnovit svobodu volby pro ruské občany. Po mnoho let bojoval za lidská práva a základní svobody ve své zemi. To ho stálo nejenom jeho svobodu, ale téměř i život. Jménem Evropského parlamentu vyzývám k jeho okamžitému
a bezpodmínečnému propuštění“.

„Evropský parlament dnes oceňuje i skupinu afghánských žen, které ve své zemi tvrdě bojovaly za rovnost a lidská práva a které se dostaly do užšího výběru Sacharovovy ceny. Rozhodli jsme se uctít statečnost těchto žen, jejichž základní práva a svobody byly zasaženy po návratu Tálibánu k moci mezi prvními,“ dodala místopředsedkyně EP Hautalová.

Alexej Navalnyj je ruský opoziční politik, protikorupční aktivista a hlavní politický oponent prezidenta Putina. Známý prostřednictvím svého blogu LiveJournal a kanálů na YouTube a Twitteru, kde má miliony sledujících, se dostal na mezinárodní scénu pořádáním demonstrací a obhajováním reforem proti korupci v Rusku, proti prezidentu Vladimiru Putinovi a jeho vládě. V srpnu 2020 byl při cestě na Sibiř otráven. Strávil měsíce zotavováním se v Berlíně, ale v lednu 2021 se vrátil do Moskvy, kde byl zatčen. V současné době si odpykává trest odnětí svobody na dobu tří a půl roku, přičemž mu stále zbývají více než dva roky. Navalnyj zahájil koncem března 2021 dlouhou hladovku na protest proti nedostatečnému přístupu k lékařské péči. V červnu 2021 ruský soud zakázal činnost Navalného regionálních kanceláří a jeho protikorupční nadace, které nyní ruské orgány označily za extremistické a nežádoucí.

Slavnostní předání Sacharovovy ceny se uskuteční 15. prosince ve Štrasburku. Sacharovovu cenu za svobodu myšlení, pojmenovanou na počest sovětského fyzika a politického disidenta Andreje Sacharova, uděluje Evropský parlament pravidelně již od roku 1988. Cena je udělována jednotlivcům a organizacím hájícím lidská práva a základní svobody. S udělením Sacharovovy ceny je spojen finanční příspěvek ve výši 50 000 EUR. V roce 2020 byla laureátem ceny běloruská opozice, zastoupená Koordinační radou, která vznikla na základě iniciativy několika statečných žen a významných osobností politické a občanské společnosti.

 

 

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.