V Karlovarském kraji funguje první POL POINT – nový způsob komunikace s policií

Nový způsob jak komunikovat s policisty mají lidé v Karlovarském kraji. Krajské ředitelství policie rozšiřuje služby pro občany v našem kraji. Jako první mohou občané Lázní Kynžvart a jeho okolí od konce listopadu využít možnost moderního a efektivního způsobu komunikace s Policií ČR, a to prostřednictvím nově zřízeného POL POINTU – kontaktního místa policie. Z budovy Městského úřadu Lázní Kynžvart z bezobslužné místnosti mohou občané podat jakékoliv oznámení o spáchání trestného činu nebo jiného protiprávního jednání. 

Možnost přijít na policii a podat jakékoli oznámení aniž by se člověk ,,na živo“ potkal s policistou a cokoli podepisoval, mají od 30.listopadu lidé v Lázních Kynžvart.

V případě, že se člověk dostaví na městský úřad v době provozních hodin, může zazvonit na označený zvonek a po sdělení požadavku je automaticky vpuštěn do místnosti, kde se nachází monitor, který se automaticky zapne a policista z operačního střediska s občanem komunikuje videokonferenčně. Občan nemusí nic ovládat a před zahájením úkonu je poučen a upozorněn na pořizování nahrávky. ,,Za oznamovatelem, který je vpuštěn do takové místnosti, nemůže nikdo další vstoupit, pokud není vstup na dálku policistou umožněn. Naopak občan může z takové místnosti kdykoliv volně odejít. Výhodou těchto místností je nejen jejich technické vybavení, ale i vytvoření „bezpečné zóny,“ pro oznamovatel, popisuje jak to funguje v praxi policejní mluvčí Kateřina Pešková .

POL POINT – kontaktní místo policie je pilotní projekt Krajského ředitelství policie Středočeského kraje, který byl spuštěný v únoru roku 2020. V rámci zmíněné infrastruktury jsou budována místa s videokonferenčními jednotkami, která jsou přímo dostupná občanům na území kraje. Současně je vytvořeno centrální místo (operační místnost), které je obsazeno policistou, který je schopen komunikovat s oznamovateli na jakémkoliv terminálu. Policista může bezodkladně provádět příjem oznámení a dokumentovat jej. Virtuální způsob komunikace umožňuje přijmout oznámení z jakéhokoliv místa a přijaté oznámení obratem postoupit příslušnému policejnímu orgánu k dalšímu šetření. Občan, který oznámení podává, nemusí nic podepisovat, protože průběh celého výslechu se nahrává a nahrávka se přikládá ke spisu.

Fungování nově zřízeného POL POINTu představil ředitel Krajského ředitelství policie Středočeského kraje brig. gen. Václav Kučera společně s ředitelem Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje plk. Petrem Macháčkem zástupci Městského úřadu Lázní Kynžvart tajemníkovi Václavu Vrzalovi, který si POL POINT vyzkoušel jako první v praxi.

Karlovarská policie převzala z pilotního projektu POL POINT Krajského ředitelství policie Středočeského kraje dva základní způsoby komunikace podle místa, odkud občan s policistou komunikuje.

,,Prvním způsobem je vybudování bezobslužné místnosti na městském úřadě, kam může občan vstoupit a bez jakéhokoliv vlastního zásahu začít komunikovat prostřednictvím umístěného videokonferenčního zařízení s policistou, který videokonferenci ovládá z operační místnosti na Krajském ředitelství policie Středočeského kraje“, popisuje Kateřina Pešková.

Druhým způsobem je možnost komunikace z místa čistě virtuálního, tedy z libovolného technického zařízení, třeba z osobního počítače nebo telefonu. Oznamovatel se skrz takzvaného softwarového klienta připojí z veřejné sítě zabezpečeným způsobem do VPN sítě.

Policisté upozorňují, že zařízení nenahrazuje tísňovou linku, a že v bezodkladných záležitostech se lidé mají obracet na policii tradiční cestou.

 

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.