Tři zákony související s epidemií koronaviru projedná senát 15. prosince

Obnovení krizového ošetřovného, bonusu pro lidi v karanténě a kompenzací pro živnostníky by měl Senát schvalovat 15. prosince, pokud Sněmovna tyto vládní předlohy přijme. Po dnešním jednání senátního organizačního výboru to ČTK řekla tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen. Vláda požádala o projednání těchto norem ve stavu legislativní nouze kvůli opatřením, která vyhlásila v reakci na aktuální vlnu koronavirové epidemie.

Ošetřovné má podle vládního návrhu opět činit 80 procent základu výdělku místo běžných 60 procent. Lidé v karanténě mají dostávat k náhradě mzdy či platu příspěvek až 370 korun denně, aby se lidé karanténě nevyhýbali kvůli ztrátě výdělku. Obě podpory by se měly podle návrhu vyplácet zpětně od listopadu.

Takzvaný kompenzační bonus pro podnikatele se má týkat osob samostatně výdělečně činných a společníků společností s ručením omezeným, budou moci žádat až o 1000 korun denně. Příspěvek lidem pracujícím na dohody o provedení práce nebo na dohody o pracovní činnosti bude činit 500 korun denně. Podpora je zaměřena na firmy a podnikatele, u kterých klesly v rozhodném období tržby o 30 a více procent. Pokud bude předloha schválena, finanční správa bude bonus vyplácet zpětně od 22. listopadu.

Stav legislativní nouze umožňuje zrychlené schvalování zákonů, musí jej potvrdit Sněmovna i Senát na své schůzi. Dolní komora se k zákonům sejde ve středu odpoledne. Do středečního poledne mají předlohy projednat sněmovní výbory.

Senát se bude v polovině prosince zabývat také unijními opatřeními v souvislosti s růstem cen energií nebo senátorskými novelami, které se týkají místní příslušnosti exekutorů, uznávání zahraničních soudních rozhodnutí o osvojení dítěte stejnopohlavními páry nebo přerozdělením výnosu z poplatků za dobývání nerostů ve prospěch krajů.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.