Za falešné covid certifikáty hrozí až tři roky ve vězení

Vynalézavost lidí nezná mezí. Policie se s vychytralými lidmi potýká každý den. Stejně je tomu i v současné napjaté době. Policie potvrdila, že se zabývá internetovými servery, které nabízí falešné certifikáty bezinfekčnosti především v Česku. Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) považuje pozměnění nebo padělání covid certifikátu za trestný čin s až tříletou sazbou.

„Ujišťujeme veřejnost, že internetové prostředí pečlivě sledujeme a o serverech nabízejících falešné certifikáty a podobné “produkty”, víme. Případy se zabývají týmy kriminalistů a připomínáme prodávajícím i kupujícím, že horní trestní sazba je v tomto případě až 3 roky,“ píše policie na svém twitterovém profilu.

Obchod s falešnými certifikáty mapovala například společnost Check Point Software Technologies, která zaznamenala tyto falzifikáty v 29 zemích včetně Polska, Německa a Česka.

„Nabízíme vystavení falešného certifikátu o provedeném očkování proti covid-19. Certifikát je v digitální podobě a lze jej velmi snadno vytisknout nebo integrovat do aplikací Tečka a CovidPass,“ bylo napsáno na internetovém portálu, který doklad o očkování vakcínou od firem Pfizer a BionTech nabízel za cenu 1 250 korun. Platit šlo však pouze Bitcoiny. Na tento podvod upozornil například server zivotvcesku.cz.

Nejvyšší státní zastupitelství vzhledem ke zpřísňujícím opatření proti šíření nemoci covid-19 předpokládá nárůst podobných případů padělání veřejné listiny, za kterou považuje covid certifikát v mobilu nebo papírové podobě.

„Digitální certifikát EU COVID o očkování, testu a zotavení z nemoci COVID-19 vydaný kterýmkoli státem Evropské unie je veřejnou listinou ve smyslu paragrafu 131 trestního zákoníku, a to bez ohledu na skutečnost, zda se jedná o certifikát v tištěné nebo elektronické podobě,“ uvedl úřad na svých internetových stránkách zde

Podle NSZ může být trestním činem padělání tištěného nebo elektronického certifikátu, podstatná změna jeho obsahu, opatření a přechovávání nepravého certifikátu v úmyslu užít jej jako pravý a také předložení padělaného nebo pozměněného certifikátu.

„Za tento trestný čin zákon v základní skutkové podstatě stanoví trest odnětí svobody až na tři léta. Posouzení trestní odpovědnosti přitom závisí na konkrétních okolnostech každého případu tak, jak je zhodnotí věcně a místně příslušný státní zástupce,“ vysvětluje NSZ.

 

 

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.