Požár komína může mít fatální následky

Nadcházející zimní období s sebou pravidelně nese i zvýšenou pozornost při údržbě spalinových cest. Správně vyčištěný komín připravený na topnou sezonu může zachránit nejen vysoké škody, ale dokonce i zdraví či život. Od začátku měsíce listopadu hasiči v kraji zasahovali u čtyř požárů komínů. Téměř vždy je to stejné. Špatná či žádná údržba komína, někdy i v kombinaci s nevhodným palivem, jako je například mokré dříví. To má za následek nánosy usazením ve spalinové cestě, která vždy časem začne hořet. V lepším případě hasiči zlikvidují požár, pročistí komín a po kontrole odbornou osobou je možné komín dál používat.

„V tom horším a také častějším případě dochází k popraskání komínového tělesa, které má za následek únik zplodin hoření do obytných prostorů a také přenos tepla s následným rozšířením požáru do obytných prostorů,“ řekl mluvčí HZS Karlovarského kraje Martin Kasal.

Když už k požáru komína dojde, nechte kbelík s vodou stát stranou. Voda nalitá do rozpáleného krbu se okamžitě změní v páru, která se v komínovém průduchu rozpíná a jelikož nemá kudy uniknout, může dojít k popraskání zdiva či dokonce k výbuchu. Nejčastěji se komín hasí suchým pískem. Ale ani to není bez nebezpečí. Pokud budou při požáru otevřená komínová dvířka, hrozí sesuv hořících sazí, které se mohou dostat do místnosti. Na střeše zase hrozí popálení od létajících jisker.

Pravidelné čištění a kontrola technického stavu komína jsou naprosto zásadní. Odborníci doporučují kontrolu dvakrát do roka. Před začátkem a po skončení topné sezony. Jednorázová revize komínů vyjde přibližně na 1,5 až 2,5 tisíce korun. Kontroly, které je nutné provádět alespoň jednou ročně, stojí od 500 do jednoho tisíce korun. Tato investice se v porovnání s výší pokut za zanedbání povinnosti rozhodně vyplatí.

Ve videu, které zpracoval Záchranný kruh, je riziko požárů shrnuto velmi přehledně a poučně.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.