Kočka jako terapeut

Říká se jim něžní obři, když se jim dostatečně věnujete, dokážou i aportovat a jsou to dokonalí mazlíčci k dětem. Řeč je o mainských mývalích kočkách. Zdomácnělých šelmách, které jsou opředeny mnoha tajemstvími, která nám aspoň z části osvětlil jeden z nejúspěšnějších chovatelů těchto koček u nás. Svoje kočičí království má v obci Velký Rybník u Hroznětína na Karlovarsku. 

Je to už devatenáct let, co se Youssef Khaled (45) byl podívat na výstavě koček a rázem se zamiloval. Mainská mývalí kočka, někdy taká zkráceně mainka, mu hned padla do oka. Od té doby má, jak on sám říká, plný dům koček, se kterými má o zábavu postaráno.

Toto plemeno koček bylo původně vyšlechtěné v Spojených státech amerických jako pomoc s přemnoženými hlodavci. Vzniklo zřejmě křížením amerických koček z oblasti Nové Anglie-Maine s dlouhosrstými kočkami, které se do Nového světa dostaly z Evropy.  Její původ je dokonce opředený i legendou. Ta vypráví o královně Marii Antoinettě, která se před svou popravou chtěla ukrýt v Americe. Tam prý měla jako první poslat i své milované kočky. Mezi nimi mělo být i t několik tureckých angorských koček. A ty měly být kočičí ,,předkové” mainské mývalí kočky. Název mainská vychází právě z oblasti, kde byly první kočky pozorovány, tedy ze státu Maine. Mývalí pak proto, že její huňatý ocas připomíná ocas medvídka mývala.

,,Jsou tak chytré, že se naučí aportovat, nebo plnit různé úkoly, myslím, že by klidně mohly chodit do školy,” žertuje Youssef Khaled. Podle něj, jsou mainky jedny z nejchytřejších koček vůbec. ,,Také se jim říká něžní obři,” dodává. Proto jsou to jedny z nejlepších koček do rodin s malými dětmi. A o obrech se dá opravdu mluvit. Samci můžou vážit až dvanáct kilogramů. Mají velké a svalnaté tělo s hranatými obrysy, které může být dlouhé až jeden metr. Jejich střapaté uši pak připomínají uši rysa.

,,Doma nám aktuálně běhá sedm koček a dvě koťata, která brzy půjdou k novým majitelům. Na chov nejsou mainky nikterak náročné. Jen je fajn je alespoň jednou týdně vyčesat. Život s kočkami nikdy není nudný. Rády se vším pomáhají, když se něco děje, jsou vždy u toho,” směje se chovatel. Současně ale tvrdí, že kromě toho, že vás dokážou pobavit a rozesmát, skvěle také fungují jako terapeut. ,,Je to taková antistresová terapie, jejich oči a mimika dokážou hodně věcí vyjádřit. Umí si opravdu vybrat čas, kdy je nejvíc potřebujete. Když si sednou k vám na klín, přitulí se a začnou vrnět, člověk dokáže najednou vypnout a zapomenou na starosti, což v dnešní době ocení určitě každý, “ říká pan Khaled.”

Chovatel jezdí na výstavy koček po celém světě. ,, Nasbírali jsme stovky pohárů, možná už i tisíce. Toufám si říct, že máme největší počet juniorských vítězů na světě. Máme i kočky které získaly veškeré možné tituly v rámci FIFe organizace. Pyšníme se také Mediterranean vítězem z roku 2017,” říká hrdě sympatický milovník těchto koček, který si už život bez mainských mývalích koček nedokáže představit. ,,Neustále mě něčím překvapují, jsou velmi přátelské a empatické. Dokážou vám zlepšit den i život.”, dodává.

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.