Při kontrolách prodejen celníci zajistili litry alkoholu bez dokladů a neoznačené cigarety

Během měsíce října 2021 zajistili karlovarští celníci při kontrolách prodejen na území karlovarského kraje téměř 230 litrů alkoholu bez patřičných dokladů a více než 6 tisíc kusů tabákových výrobků, které neměly správné označení. Dále pak celníci provedli v rámci svých kompetencí mimo jiné i 5 pozitivních kontrol zaměřených na ochranu vnitřního trhu a spotřebitele. V provozovnách se zajímali nejen o správné značení tabákových výrobků platnými tabákovými nálepkami a alkoholu kontrolními páskami, ale také o to, zda prodejci mají k těmto vybraným výrobkům doklady prokazující jejich zdanění.

„Příslušníci oddělení dohledu nad subjekty Celního úřadu pro Karlovarský kraj zajistili v prodejnách přes 300 lahví (téměř 230 litrů) alkoholu bez dokladů. Kontrolované osoby nepředložily k části lihovin doklady prokazující jejich zdanění v souladu s ustanovením zákona o spotřebních daních,“ uvedla zástupkyně tiskové mluvčí Celního úřadu pro Karlovarský kraj Lenka Havelková.

Případy budou předány na daňové oddělení k doměření spotřební daně a dalšímu šetření na právní oddělení Celního úřadu pro Karlovarský kraj. V rámci těchto kontrol karlovarští celníci dále zajistili více než 6 000 kusů tabákových výrobků, jež byly neznačené, nebo značené nesprávným způsobem (neplatnými tabákovými nálepkami) a téměř 800 g neznačeného tabáku.

„Cigarety a tabák se nacházely volně nejen v prodejnách a skladech, ale také ukryté v jedné z provozoven v kartonové krabici, kterou označil služební pes Green, speciálně vycvičený na odhalování tabáku, jež celníkům při kontrolách pomáhal. V kartonové krabici poté celníci odhalili více než 1 000 kusů cigaret s neplatnými tabákovými nálepkami,“ dodala Havelková.

Přestože v souladu s aktuálním zněním zákona o spotřebních daních došlo ke změně sazby spotřební daně tabákových výrobků (cigaret) a totéž platí pro zahřívané tabákové výrobky, obchodníci takové zboží ve svých prodejnách opakovaně skladují a nabízejí. Změna se promítla také do značení tabákových nálepek, pro předchozí období platilo písmeno „Z“, nově platí písmeno “F“. Tabákové výrobky (od 1.5.2021) a zahřívané tabákové výrobky (od 1.8.2021) již nelze s předchozí sazbou prodávat nebo skladovat. Porušení subjektů budou celníci dále řešit ve správním a daňovém řízení.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.