Specifika architektury česko-německého pohraničí představí v Královské mincovně v Jáchymově

Muzeum Karlovy Vary srdečně zve všechny zájemce, kteří se chtějí dozvědět zajímavé informace o architektuře v pohraničí, do muzea Královská mincovna v Jáchymově. Právě tam se bude konat přednáška s názvem „Heimatstil – specifická architektura česko-německého pohraničí“.

​Přednášející historik architektury Lubomír Zeman přiblíží vznik a historii architektury charakteristické pro zdejší pohraničí. V česko-německém pásmu se již od středověku uplatňovalo specifické stavitelství a architektonická forma. Dominovala zde západoevropská architektura hrázděného domu a od poloviny 19. století se zde vyvíjel snový historismus.

Zdejší německojazyčné obyvatelstvo se snažilo o vymezení své kolektivní identity, mimo jiné i jazykem architektury, která v opozici vůči proudům z českého vnitrozemí akcentovala kontinuitu místní stavební tradice a její nové inspirační zdroje hledala v sousedním Německu. Od počátku 20. století pak dominovala architektonická tvorba v podobě Heimatstilu, geometrické secese a klasicizující moderny, která představuje až do dnešních dnů specifikum zdejšího kraje.

Přednáška se uskuteční v sobotu 6. listopadu 2021 od 17 hodin v rámci propagace zápisu Hornického regionu Erzgebirge / Krušnohoří na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Vstup je zdarma, nutné je však dodržení aktuálních proticovidových opatření.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.