Festival Variace bude nabitý filmem i hudbou

V Karlových Varech se uskuteční ve dnech 19. a 20. listopadu 2021 pilotní první ročník akce, jejímž cílem je přinést do Karlových Varů další kulturní nabídku. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary a Česká filharmonie se proto spojili a společně přinášejí nový projekt s názvem Variace, díky němuž budou mít návštěvníci možnost zažít hned několik unikátních událostí na poli hudby i filmu. Program akce bude po celé dva dny opravdu nabitý.

„Karlovarský festival tvoří již desítky let nedílnou součást kulturního života v České republice. Nedílnou součástí každého filmu je také hudba, a proto jsme hledali možnost, jak propojit tyto dvě na sobě nezávislé umělecké oblasti – film a hudbu. Pro náš záměr jsme nemohli získat lepšího partnera, než je Česká filharmonie, která zosobňuje jedinečnou tradici na poli české hudby,“ říká prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška.

Na programu Variací bude několik filmových projekcí a dva mimořádné koncerty. V rámci slavnostního zahájení Variací bude v pátek v Karlovarském městském divadle uveden oceňovaný film italského režiséra Paola Sorrentina Boží ruka, který vznikl pro digitální platformu Netflix a mimo Variace 2021 ho nebude možné vidět na plátnech českých kin.

„Spolupráce MFF Karlovy Vary a České filharmonie je založená na emoci, kterou se svému publiku obě významné instituce snaží dlouhodobě zprostředkovat. Strhující emoci, kterou nabídne jak virtuozně odprezentovaný hudební kus, tak úžasně natočený film. A takovým je bezesporu i Boží ruka obdivovaného maestra Paola Sorrentina natočená v produkci Netflix a uváděná v rámci Variací 2021 exkluzivně na filmovém plátně,“ vysvětlil umělecký ředitel MFF Karlovy Vary Karel Och.

Pro veřejnost budou v kině Čas připraveny dvě projekce filmu Boží ruka, který získal Velkou cenu na nedávném filmovém festivalu v Benátkách, a sice v pátek 19.11. 2021 a v sobotu 20.11. 2021 od 20 hodin. Dále pak v sobotu 20.11. 2021 od 19.30 hodin v Karlovarském městském divadle provede Česká filharmonie pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši dvě ikonická díla Antonína Dvořáka, Osmou symfonii a Koncert pro violoncello a orchestr h moll, s hvězdným sólistou, violoncellistou Kianem Soltanim.

„Přáli jsme si spojit jedinečnou atmosféru Karlových Varů s hudbou a filmem na té nejvyšší úrovni. Chtěli jsme si přivést do města festivalovou atmosféru v hlavní koncertní sezoně. Chtěli jsme přitom oslovit všechny, které hudba a film zajímá. Záleží nám na tom, aby přívlastek »jedinečný« nebyl ve spojení s Variacemi pouhým slovem. Program je připraven výhradně pro tuto příležitost a nikde jinde ho neuvidíte,“ dodal generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Program pro širokou veřejnost nabídne v sobotu 20.11.2021 od 14 hodin ve Vřídelní kolonádě Vivaldiho koncertní cyklus Čtvero ročních dob, který přednese těleso vzniklé speciálně pro tuto příležitost z členů České filharmonie a Karlovarského symfonického orchestru. Sólistou bude houslista Jiří Vodička, koncertní mistr České filharmonie. Vstup na akci bude zdarma. V mimořádné předpremiéře bude v sobotu 20. listopadu od 17 hodin v kině Čas také promítnuta letošní štědrovečerní pohádka České televize Jak si nevzít princeznu, režiséra Karla Janáka v hlavních rolích s Annou Fialovou a Markem Adamczykem.

„Letošní ročník Variací by měl být takovou ochutnávkou, ale do budoucna je plánujeme dělat čtyřdenní a chtěli bychom, aby měly i trochu edukativní rozměr. Řada lidí má před klasickou hudbou jistý ostych a my jim chceme dát možnost vyrazit na víkend do Karlových Varů, užít si samotné město, zajít na zajímavý film, poslechnout si nádhernou hudbu a možná ten ostych trochu prolomit. Věřím, že to může být očistný a obohacující zážitek,“ dodal výkonný ředitel MFF Karlovy Vary Kryštof Mucha k záměru celé akce, jejímž dlouhodobým cílem je obohatit kulturní nabídku v Karlových Varech a Karlovarském kraji v průběhu celého roku.

Podrobnější informace o programu Variací 2021 a prodeji vstupenek najdete zde

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.