V Aši budou mít místo starého evangelického hřbitova nový Park historie

V Aši na Chebsku dokončují dělníci stavební úpravy bývalého evangelického hřbitova, který přeměňují na takzvaný Park historie. Práce na více než 3,5 hektarovém území skončí v listopadu. Opravné práce v historické části města probíhají od minulého roku. Aš chystá návštěvníkům představit uprostřed zeleně historii města prostřednictvím pozůstatků starých staveb nebo ve formě virtuální reality. Přeměna historického místa započala v prosinci roku 2020 a předběžné finanční náklady byly odhadnuty na téměř 65 miliónů korun.

foto : MÚ Aš

Park historie, jak se projekt pracovně nazývá, je ohraničený ulicemi U Radnice, Na Příkopech, Kaplanka (část) a Okružní. Představuje asi tři hektary velké území staré Aše se hřbitovem, po níž nezbyly žádné stopy, kromě kamenného mostu, sochy Martina Luthera, radnice a několika domů na Husově náměstí. Dnes převážnou část tohoto místa tvoří park.

foto: MÚ Aš

„Součástí rekonstrukce je také kamenný mostek z roku 1724. Jedná se o nejstarší stavbu ve městě, takže oprava této státem chráněné památky se provádí podle restaurátorského záměru a pod dohledem památkářů. V parku bude také vybudována visutá lávka pro pěší, sanace čeká i stávající opěrné zdi,“ uvedl tiskový mluvčí Městského úřadu v Aši Milan Vrbata.

foto: MÚ Aš

Vznikne zde pietní místo, které připomene nedávnou historii, tedy i osud evangelického hřbitova, který byl v 70. letech minulého století zrušen a místo něj  se tu postavily tenisové kurty. Památník vyroste v místě bývalé márnice. Součástí revitalizace bude také stavba chodníků, zpevněných cest a sadové úpravy. Revitalizace parku byla připravována od roku 2014, kdy byla představena architektonická studie. Projekt je spolufinancován Evropskou unií, Program spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko 2014 – 2020. Město z tohoto programu na revitalizaci získalo dotaci ve výši 1,5 miliónu Euro.

„Vzhledem k tomu, že stavební práce probíhají v místech, kde byl stovky let hřbitov, rozhodnutím bývalého režimu v 60. letech zrušený  a v 70. letech využitý na stavbu tenisových kurtů, bylo jen otázkou času, kdy se zde najdou nějaké lidské ostatky. Nalezena byla dosud lebka a také celá kostra. Kosterní pozůstatky budou s veškerou pietou uloženy na pietním místě, jehož stavba je rovněž součástí projektu. Odkryt byl vchod do starého sklepení. Město by chtělo sklepení zachovat a pokud to bude možné následně jej trvale otevřít k prohlídkám pro širokou veřejnost,“ dodal Vrbata.

foto: MÚ Aš

Park historie nebude jen místem pro procházku či posezení v přírodním prostředí, ale také možností poznat historii města převážně virtuální formou. Virtualizace ašských dějin bude vytvořena tak, aby umožnila prohlídku expozice také školní mládeži. V bezprostřední blízkosti parku by mělo vyrůst 3D bludiště a také dětské hřiště. Revitalizace historické části města by měla být podle plánu dokončena 15. listopadu 2021. S předáním do veřejného užívání se počítá na jaře příštího roku, u příležitosti oslav 150 let od povýšení Aše na město.

 

 

 

 

 

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.