Ostrovská nemocnice pracuje s novým rentgenem

Ostrovská nemocnice disponuje novým rentgenovým přístrojem. Vyšetření přináší pacientům řadu výhod. Těmi zásadními jsou zkrácení čekací doby i nižší dávka záření. Navíc je diagnostika nyní přesnější, obraz ostřejší, lépe se hodnotí a má dokonalejší postprocesing. Pro pacienty a laboranty je tak skiagrafické vyšetření mnohem rychlejší, protože načtení obrazu trvá pouhé tři sekundy. Nový skiagraf vyšel Nemocnici Ostrov na 4,5 milionu korun.

“Těch rozdílů proti starému rentgenu je celá řada. Asi bych nejvíc vyzdvihla nižší radiační zátěž pro pacienty. Při jednorázovém vyšetření to nehraje až tak zásadní roli, ale když chodí na opakované kontroly, jde o významný přínos,” vysvětluje lékařka ostrovské radiologie Markéta Horáková.

Diagnostika je nyní přesnější, obraz ostřejší, lépe se hodnotí a má dokonalejší postprocesing. Pro pacienty a laboranty je tak skiagrafické vyšetření mnohem rychlejší, protože načtení obrazu trvá pouhé tři sekundy a není nutné čekat na zpracování snímku jako dřív. Další výhoda je, že se lidé nemusí na vyšetření objednávat, ale mohou přijít kdykoliv přímo do prvního patra ostrovské nemocnice v době od 7:00 do 15:30 hodin.

“Přesnost diagnostiky ovlivní nejen vyšší rozlišení, ale i vyšší citlivost v detekci patologických obrazů. Díky digitalizaci celého procesu je toho zkrátka na snímku vidět více. Dřív se některé nálezy na RTG skryly a objevily se až na počítačové tomografii. Dnes se naopak ukáží a můžeme je dovyšetřovat a upřesňovat tak informace potřebné třeba k následné léčbě,” říká Markéta Horáková.

Nový skiagraf, který vyšel Nemocnici Ostrov na 4,5 milionu korun, tak doplnil stávající vybavení tamní radiologie. Mezi to patří především počítačový tomograf, nebo moderní sonografie. Skiagraf bude sloužit jak pacientům ze samotné nemocnice, tak těm, které indikují k vyšetření praktičtí lékaři působící ve městě.

“Skiagraf se používá k vyšetření především skeletu a plic, v menší míře k orientačnímu vyšetření dutiny břišní. Indikací je celá řada, ze stran chirurgů jde v největší míře o úrazy, ortopedi indikují vyšetření kloubů a páteře, internisté a obvodní lékaři se neobejdou bez rtg vyšetření plic k vyloučení plicních zánětů, tumorů či jiných patologií,” dodává lékařka.

Kromě toho v Nemocnici Ostrov ročně provedou i zhruba 5,5 tisíce sonografických vyšetření, nebo 2,5 tisíc vyšetření na počítačovém tomografu. Ostrovská radiologie neslouží jen k diagnostice, ale dělají se zde také na počítačové tomografii vyhledávané obstřiky páteře, které potlačují bolest při degenerativních změnách páteře. Obstřiky pomáhají oddálit operační léčbu páteře, která je takzvaně posledním řešením a negarantuje vždy dobrý výsledek. Díky přesné diagnostice CT tak umí ostrovští lékaři aplikovat směs léčiv zhruba jeden milimetr od míšního kořene a tím i výrazně zvýšit její účinnost.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.