Symboliku hornictví v regionu připomíná nová socha na Božím Daru

Nad kruhovým objezdem na Božím Daru byla osazena nová, šest metrů vysoká, kovová socha. Návštěvníky přijíždějící z Čech i Saska upozorňuje, že vstupují na území památky světového dědictví UNESCO. Autorem je přední český sochař Václav Fiala. Socha ztvárňuje dva symboly typické pro region: hornictví a víru. Umístěna je v prostoru, kde často panuje nevlídné počasí. To donutilo autora, aby sochu koncipoval jako odolnou větrům. Vzdorovala by tak i orkánu.

„Hornictví dávalo lidem v Krušných horách po staletí obživu a víra jim pomáhala v nesnadných životních podmínkách přežit,“ vysvětlil symboliku uměleckého díla autor Václav Fiala.

Ocelová konstrukce skulptury tak obsahuje jak znak hornictví, zkřížený mlátek a želízko, umístěný do portálu štoly se vsazeným klenákem, tak i obrys kostela s křížem jako symbolem víry navrchu.

„K víře v Boha se odvolává nejen hornický pozdrav Zdař Bůh, ale i název města Božího Daru,“ doplnil autor díla.

Nové umělecké dílo je umístěno na návrší nad kruhovým objezdem na Božím Daru, a je tak dobře viditelné jak při příjezdu od Jáchymova a Klínovce, tak i od hraničního přechodu mezi Českou republikou a Saskem.  Skulpturu nechala zhotovit společnost Montanregion Krušné hory – Erzgebirge, o.p.s., ve spoluprácí s městem Boží Dar jako součást projektu „Zdař Bůh, světové dědictví!“, spolufinancovaného Evropskou unií v rámci Programu spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014–2020.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.