Letošní turistická sezóna byla jednou z nejslabší za uplynulé roky

Méně návštěvníků, komplikace kvůli omezením a všudypřítomná bezpečnostní pravidla. To přinesla uplynulá hlavní turistický sezóna na hradech a zámcích v Karlovarském kraji, i v celé republice. Třeba v Bečově nad Teplou ale našli i v komplikované době pozitiva, o která se s námi podělil kastelán tamního hradu a zámku Tomáš Wizovský. 

Jak byste dosud zhodnotil letošní památkovou sezónu oproti té loňské? 

Letošní sezóna se z logiky věci hodnotí velmi komplikovaně. Budeme-li totiž na danou problematiku nahlížet pouze z hlediska počtu návštěvníků, bude jednou z nejslabších sezón za uplynulé roky. Přesto mohu s klidným svědomím říci, že jsme pro její úspěch udělali maximum.

Jak moc ji ovlivnila pandemie? Přinesla nějaké větší komplikace? 

Velké ztráty jsou způsobené především otevřením zámku pro veřejnost až na začátku června a také omezeními, které na prohlídkách platila a stále platí. Počty návštěvníků na prohlídce byly totiž velmi dlouho omezeny na 9 osob, až v průběhu léta došlo k navýšení kapacity na 19 osob. Za úspěch bereme i to, že se Bečov přes všechny potíže loni poprvé ve své historii zařadil mezi nejnavštěvovanější státní hrady a zámky jako jsou  Karlštejn, Hluboká, Lednice, Český Krumlov atd.  tzv. mezi TOP 10 návštěvnicky nejatraktivnějších památek. Nyní  již běží přípravy na další sezónu v plném proudu. Novou sezonu otevře nejen letos budovabná a závěrem roku odzkoušená prohlídková trasa relikváře sv. Maura, ale i  přístupné hradní nádvoří s řadou nových komunikačních propojek – schodišť a lávek. V neposlední řadě  se bude moci též navrátit k oblíbeným aktivitám pro děti jako jsou dětské prohlídky, ilustrovaná špacírmapa, historické herní prvky v zahradách (chůdy, dřevění koníci, hnací obruče), půjčovny kostýmů a mnoho dalšího.

Od kdy do kdy mohou lidé památku navštívit?

Zámek je za normální situace návštěvníkům otevřený od dubna do října. Pandemie koronaviru nám sezónu v loňském i letošní roce o něco zkrátila. Budeme doufat, že sezóna bude již zdárně ukončena až na konci října beze změn. Pokud poběží vše tak, jak má, bude pro návštěvníky otevřena nová muzejně-galerijní expozice relikviáře svatého Maura o adventních víkendech a mezi svátky a na silvestra.

Nabídli jste letos návštěvníkům něco nového?  

Letošní sezóna se nesla v duchu velkých stavebních omezení, proto abychom stihli vše proto, aby již o adventních víkendech byla veřejnosti zpřístupněna nová moderní muzejně-galerijní expozice relikviáře svatého Maura. Tato expozice momentálně vzniká v prostorách rekonstruovaného Pluhovského paláce. Relikviář svatého Maura zde získá nejen větší prostory, ale také i moderní interaktivní expozici. Pluhovský palác toho však nabídne mnohem více. Je zde budována i nová unikátní expozice tzv. Tekutého pokladu, jedná se o lahve francouzského vína a koňaku z konce 19. století, které zde budou poprvé ve své historii představeni veřejnosti. Vizualizaci si lze již nyní prohlédnout na https://www.youtube.com/watch?v=4BeAyaa9q-A). Dále zde bude zázemí pro edukační centrum, zbrusu nový hradní obchod se suvenýry, multifunkční sál s možností kinoprojekce a v neposlední řadě i stylizovaná zámecká kavárna. Na své si přijdou i milovníci středověku, neboť na hrad se po čase opět vrátí i původní hradní kamenná brána, jež byla před časem nalezena při záchranném archeologickém průzkumu a doposud byla vystavována v NTM v Praze jako dominantní součást výstavního projektu CIVITAS CAROLINA a následně pak v  Centru stavitelského dědictví v Plasích. Součástí slavnostního otevření bude též i odložené zahájení české části mezinárodní výstavy „Devět století společné historie“, která měla loni úspěšnou předpremiéru v Paříži a z Bečova se napřesrok přesune do belgického Florennes, původního domova relikviáře sv. Maura.

 

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.