Krajský Institut lázeňství a balneologie se z Karlových Varů rozšíří do Mariánských Lázní

V roce 2019 zřídil Karlovarský kraj Institut lázeňství a balneologie (ILAB) jako jedinou veřejnou výzkumnou instituci na území regionu, která má za úkol obnovit v ČR výzkum v oblasti lázeňství a balneologie. Nově bude mít institut pobočku kromě svého karlovarského sídla také v Mariánských Lázních.

O vzniku nových pracovišť ILAB už se v současné době jedná. „Díky vstřícnosti města Mariánské Lázně bude mít institut už brzy své zázemí v tomto lázeňském městě, ale rádi bychom měli pobočky i v Konstantinových Lázních, jednáme o možnosti zřídit kancelář ILAB v Třeboni, Janských Lázních či v Jeseníku. Umožnilo by nám to získat na výzkum finanční prostředky v těchto regionech, navíc bychom tak byli nablízku tamním lázeňským zařízením a balneologickým provozům,“ upřesnil ředitel ILAB Jan Ludvík. Podle starosty Mariánských Lázní Martina Kaliny město rozšíření institutu vítá.  „Jsme rádi, že ILAB bude sídlit i v Mariánských Lázních, protože to znamená, že výsledky lázeňské léčby a ověřené postupy z našich lázeňských zařízení zahrne do svých aktivit. Jeho pracoviště bude na adrese Nehrova ul. 27. Velké díky patří vedení Karlovarského kraje, které tímto plní slib, a také společnosti ENSANA, jež tyto prostory institutu poskytuje,“ dodal Martin Kalina.

Výzkumné projekty ILAB se soustředí zejména na zkoumání objektivních účinků lázeňské léčby na lidský organismus a výzkum přírodních léčivých zdrojů. Na realizaci projektů se snaží institut získávat dotace z národních i evropských zdrojů. „Už v době založení institutu jsem přislíbil, že kromě Karlových Varů bude jeho působiště také v Mariánských Lázních. Zvláště po úspěšném zápisu lázeňských měst na seznam UNESCO jde o logický krok a jsem velmi rád, že se to podařilo uskutečnit, Na svůj výzkum se ILAB snaží čerpat dotace z národních i evropských zdrojů, a pokud bude mít své pobočky nejen v dalších městech, ale také v jiných krajích, podstatně mu to zjednoduší možnost žádat o další finanční podporu,“ vysvětlil náměstek hejtmana Vojtěch Franta.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.