Ženy jsou dobré manažerky, říká Jana Mračková Vildumetzová

Jana Mračková Vildumetzová je jedničkou na kandidátce Hnutí ANO pro Karlovarský kraj pro nadcházející volby. Bývalá hejtmanka se stále velmi zajímá o palčivé problémy našeho regionu, teď z pozice opoziční zastupitelky a zároveň poslankyně Parlamentu České republiky. Co si myslí o situaci v dopravě nebo seniorech v kraji, to se dočtete v našem rozhovoru. 

Karlovarský kraj v současné době asi nejvíce trápí dálnice D6, v jaké fázi je tento projekt?

Mám radost, že se za poslední tři roky podařilo vybudovat tři úseky dálnice D6. Obchvat Řevničova, úsek Řevničov a Nové Strašecí a letos jsme ještě otevřeli obchvat Lubence. Je to celkem 15 kilometrů nové dálnice. Určitě je ale nutné pracovat i na dalších úsecích. V tuto chvíli Ředitelství silnic dálnic ČR pracuje na dalším úseku přeložka Krupé. Ten by se měl realizovat ještě v tomto roce. Je velmi nutné neustále dohlížet na Ředitelství silnic a dálnic, aby se nejen dodělaly úseky, ale aby se i ty další začaly realizovat.

Silnice nebo dálnice by neměla vést jen z Karlových Varů do Prahy, ale měla by navázat i do Německa. Jak je to s tou další částí?

Pokud se ptáte na úsek z Chebu do Německa, tak tam byl problém na straně Německa. Protože oni nikdy tuto dálnici nezařadili mezi prioritní úseky. A já jsem ráda, že pan ministr dopravy Havlíček, jednal s německou stranou, podařilo se mu to zvrátit a tenhle úsek byl zařazen mezi prioritní stavby. Proto by se v nejbližších letech dálnice měla začít stavět.

Populace stárne, jaký je váš pohled na problematiku seniorů?

V Karlovarském kraji jsou nejpočetnější skupinou právě senioři. Máme jich zhruba 65 tisíc. Senioři nás vychovali, dali nám život a moudrost. Máme jim co vracet. Je důležité, aby byli aktivní, setkávali se a jezdili na výlety. Proto je nutné jim přinášet nové aktivity. O co déle budou aktivní, o to déle tady s námi budou. Jsem ráda, že jsme přišli s projektem Senior roku, Senior expres nebo vyhlášení Babičky roku. To se velmi osvědčilo. Senioři jsou tou nejpočetnější skupinou, proto je musíme chránit a musíme na ně myslet. V příštím roce by se důchody měly navýšit asi o 730 korun, to se podařilo prosadit paní ministryni financí a určitě je to dobře.

Jste bývalá hejtmanka, pak i poslankyně, nevyčítá vám někdo kumulaci funkcí?

Před čtyřmi lety jsem byla na čtvrtém místě kandidátky, nevolitelném místě a lidé mě zvolili do poslanecké sněmovny. A nějakou dobu jsem vykonávala pozici hejtmanky i poslankyně současně. Ale zároveň jsem také přišla s návrhem zákona do poslanecké sněmovny, kde by se vyřešila kumulace odměn. To znamená, že jsem sama nepobírala dva celé platy, ale za hejtmanku jen 40 procent. Ten návrh ve sněmovně prošel, ale musel ho schválit i senát. V senátu to bylo velmi těžké. Zákon nám vrátili, ale podařilo se to ,,stojedničkou” přehlasovat a prezident zákon podepsal. Senátoři pak i podali ústavní stížnost na zrušení zákona. Ale ústavní soud potvrdil, že zákon dál platí.

Hodně pracujete, jak to zvládáte? Nedávno se vám narodil syn, tak jak to máte v současné době?

Ano. Já jsem skončila jako hejtmanka na konci roku 2019, pak se nám narodil syn Honzík. Dnes už je mu rok a půl. Skloubení rodinného a pracovního života je těžší, ale zvládnou se to dá. Rodina je to nejcennější. Já se opravdu snažím dávat energii do práce, ale když jsem s rodinou, tak si to velmi užívám.

Myslím, že by maminkám měli zaměstnavatelé vyjít vstříc a měly by jim nabídnout zkrácené úvazky. Ne u všech se s tím setkáváme, ale věřím, že se to bude zlepšovat. Protože ženy jsou dobré manažerky.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.