Západočeské lázně oficiálně na seznamu světového dědictví UNESCO

Karlovy Vary budou o prvním říjnovém víkendu hostit zástupce 11 evropských měst zapsaných v rámci společné nominace na seznam světového dědictví UNESCO. Při slavnostním večeru, v přítomnosti velvyslanců jednotlivých zemí a zástupců Karlovarského kraje, obdrží města certifikát, který jim předá náměstek ministra kultury Vlády ČR Vlastislav Ouroda. Oficiálně se tímto aktem završí unikátní kandidatura sériové nadnárodní nominace s názvem Slavné lázně Evropy/Great Spas of Europe k zápisu na seznam UNESCO.

 

„Naše lázeňská města Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, která vstoupila do UNESCA, jsou jedinečná nejen z pohledu dochovaných postupů lázeňské léčby, ale i z hlediska architektonického, protože si dodnes zachovala ryzí charakter lázeňských center. Nesporná je hodnota okolní krajiny, která svým pojetím parků a lázeňských lesů s mnoha prameny a odpočinkovými místy přímo navazuje na léčebnou péči a doplňuje její účinky,“ uvedl hejtman Petr Kulhánek.

 

Na seznam UNESCO bylo zapsáno 11 lázeňských měst ze sedmi evropských zemí . Každé z těchto měst se rozvíjelo v letech 1700 – 1930 v blízkosti přírodních minerálních pramenů, jejichž využívání vedlo k rozvoji lázeňské infrastruktury, zaměřené na léčebné, terapeutické a také kulturně-společenské funkce ve městě. Lázeňské procedury musely být doprovázeny terapeutickou a rekreační infrastrukturou, pečlivě navrženou v malebné lázeňské krajině.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.