Rodačka z Karlových Varů zpívá v Národní opeře

Dělám práci svých snů, tvrdí pětadvacetiletá operní pěvkyně Denisa Vajrychová. Skromná mladá žena, která se narodila v Karlových Varech, nám prozradila, jaká byla její cesta – až pro operního zpěváka nejvýš – do Národní opery.

,,Největší životní úspěch je to, že můžu dělat práci svých snů, na kterou jsem celý život pracovala a snažila se tomu věnovat všechen svůj čas. Vlastně nejen já, ale i celá má rodina. Byly chvíle, kdy jsem opravdu nesnášela svojí mamku, protože mi stála za zadkem a nutila mě cvičit a připravovat se a já se opravdu v tu chvíli chtěla jen flákat, jenže když se na to teď podívám zpětně, i díky ní jsem tam, kde jsem. Byla to dřina, odříkání, ale také pocit, že dělám něco, co mě baví,” takhle svůj životní úspěch shrnuje sympatická zpěvačka.

Zpěvu se věnovala už od čtyř let, kdy si doma začala zpívat dětské písničky a překvapivě i skladby od rockové skupiny The Qeen. Talent v ní objevila její maminka, která ji záhy přihlásila do ZUŠ Šmeralova v Karlových Varech na hodiny zpěvu. ,,Když to shrnu, celé moje dětství bylo naplněno hudbou a uměním. Zájmové kroužky jsem měla každý den, ať už to byl klavír, zpočátku zobcová flétna, později příčná flétna, různé kapely, keramika nebo malování. Ve třetí třídě ZŠ jsem z klasické základní školy v Drahovicích přestoupila na hudební obor na ZŠ Šmeralova a tím bylo vše vyřešeno – vyhrála hudba a zpěv.“

K opernímu zpěvu se dostala až o něco později, kolem desátého roku. Přiznává, že někdy to byl boj, zvlášť v období puberty, které dalo zabrat hlavně rodičům mladé umělkyně. Zásadní zlom nastal, když si prý poslechla nahrávky jedné z nejlepších operních pěvkyní 20.století, řecké sopranistky Marie Callas. ,,Pamatuji se, jak jsem si pouštěla nahrávky Marie Callas a běhal mi z toho mráz po zádech a já si jen řekla, že to musím umět taky. Že musím umět vyjádřit hlasem tolik emocí a postavit tím lidi ze židle. Mezitím už jsem sbírala různé úspěchy na pěveckých soutěžích, což byl taky hnací motor,” vzpomíná.

V patnácti letech přišla otázka kam dál a Denise Vajrchové prý došlo, že nemůže vše vsadit jen na jednu kartu, a to na svůj talent. Proto vystudovala obchodní akademii obor ekonomie. Avšak po maturitě si plnila dál sny a nastoupila na plzeňskou konzervatoř, kterou letos oslavně uzavřela diplomem. ,,Už během konzervatoře jsem učila na ZUŠ ve Žluticích a v Bečově jako učitelka zpěvu.  Tu práci miluju doteď, ale je tam menší způsob seberealizace. Proto jsem hledala místo v divadlech, ať už v Plzni, Praze nebo Ústí. Pak jsem narazila na stránkách Národního divadla, že do Státní opery v Praze hledají členku sboru v hlasovém oboru Alt, což je můj hlasový obor. Napsala jsem životopis a po chvilce přišla odpověď, ať se dostavím na konkurz. Konkurzem jsem prošla očividně zdárně a od té doby dělám práci svých snů. Jsem členka sboru Státní opery Praha. Takže radím, pokud máte někdo nějaký sen nebo na cokoliv talent, může rozhodnou o vašem budoucím životě i jeden „malý“ konkurz, nebojte se a se vší vervou do toho!”, povzbuzuje ostatní talenty zpěvačka.

V Národní opeře je teprve rok, už má ale podepsanou smlouvu na několik let dopředu. Hrála třeba v operách  Giuseppe Verdiho  Aida, La traviata nebo Nabucco. I když je teď těhotná, a má i jiné ,,starosti”, tvrdí, že zpívat nikdy přestat nechce. Plánuje, že se po porodu bude dva roky věnovat hlavně svému synkovi, kterého hudba už teď v bříšku uklidňuje. Zatím stále pracuje a těhotenství ji ve zpěvu nijak nelimituje.

 

 

 

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.