Ostrovský festival Soukání se blíží

Divadelní festival plný mladých umělců z celého světa se letos mimořádně představí až na podzim. Uskuteční se už po třinácté a pořádá ho Základní umělecká škola Ostrov ve dnech 22. září až 26. září 2021 za podpory Města Ostrov. Těšit se můžete třeba na soubory z dalekého Izraele.

Kvůli pandemii Covidu se organizátoři festivalu dětského a mládežnického divadla, který se pravidelně koná na jaře, rozhodli přesunout akci na podzim. Na festival se prostřednictvím AITA/IATA (Světové organizace pro amatérské divadlo), hlásí účastníci z celého světa. ,,Vzhledem ke Covidu jsme tentokrát vybrali plně naočkované soubory z Izraele, Slovenska a Polska a také české soubory z Liberce, Domažlic, Veselí na Moravě a dva soubory z Brna. Mezi účastníky najdeme samozřejmě i úspěšný soubor HOP-HOP z Ostrova,” vysvětluje Irena Konývková, ředitelka ZUŠ Ostrov

Všechny soubory zahrají inscenace, které všechny reflektují pohled mladých lidí na komunikaci mezi nimi, ale i s ostatními lidmi – tématem je tedy ,,komunikace”. Součástí festivalu je předávání zkušeností prostřednictvím odehraných představení, ale i formou seminářů.

Pro režiséry souborů je to rozborový seminář, lektorem je doc. Mgr. Miroslav Dacho, ArtD. autor mnoha divadelních her, či jejich adaptací, dramaturg a režisér ve významných divadelních souborech na Slovensku (i ve Slovenském národním divadle), ale i vČechách. Je též pedagogem režie a dramaturgie Divadelní fakulty VŠMU v Bratislavě. Na tento seminář se mohou hlásit i vedoucí souborů, jejichž soubor na festivalu nevystupuje, či další zájemci o divadlo.

Pro herce jsou to pak semináře na dovednosti směřující k divadlu: např. Scénografie vedená významným českým scénografem a pedagogem DAMU Tomášem Žižkou; Slam poetry vedená Teodorem Kraválem; Bubenický workshop pod vedením vedoucího souboru Drum Band Petra Tyra; Pohyb na šálách s Eliškou Failovou, rozborový seminář se Zuzanou Prokopovou. Herci si budou moci zkusit i kout železo s uměleckým kovářem Petrem Vaculíkem.

,,Kromě přímých účastníků festivalu, členů souborů a jejich režisérů a techniků, se k festivalu připojí i studenti SŠ a ZŠ. Pro ně studenti divadelní katedry JAMU, z ateliéru Divadlo a výchova připravili pod vedením PhD. Jonáše Konývky seminář s názvem Než půjdu do divadla. Kdo chce zhlédnout ukázky ze seminářů, může se připojit v sobotu od 14 hodin. od DK Ostrov do průvodu festivalu, či se alespoň přijít potěšit ohnivým divadlem a ohňostrojem na závěr festivalu v sobotu ve 22 hod,” dodává Irena Konývková. Každý den od deseti hodin dopoledne budou také připraveny dílničky pro děti. Kompletní program můžete shlédnout na webu https://www.zusostrov.cz/hophop/.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.