Nový zelený úděl, další omyl Evropské unie

Evropskou komisí tento týden slavně představený plán do roku 2030 snížit emise oxidu uhličitého na 55% roku 1990 a do roku 2050 být tzv. klimaticky neutrální rozproudil vášně napříč Evropou. Zní to všechno moc krásně na to, aby to mohla být pravda. A to se mi jeví, jako největší problém. Prostě a jednoduše EU vynaloží obrovské peníze na přiblížení se cílům, o kterých sama ví, že jsou nemožné. Ve finále pak půjde o to, kdo bude příjemcem miliard eur placených i z naších daní. Německé automobilky? Francouzští energetičtí baroni? “Vizionáři” typu Elona Muska, který například v Berlíně otevírá svou továrnu Tesla.

Před sedmnácti lety jsme vstupovali společně s dalšími zeměmi tzv. bývalého východního bloku do Evropské unie a ti, kteří tomuto vstupu tleskali, tak se radovali, že nám to pomůže ekonomicky dohnat vyspělé západní státy. Jenomže v roce 2004 to byla jiná unie než je jí dnes. Hlavní témata se dnes smrskávají na migraci a klima a všechny klíčové kompetence si postupně přebírají nikým nevolení úředníci. O tom je i tento dnešní plán Evropské komise, onen Green new deal. Nikdo z nás v žádných volbách v posledních deseti letech, včetně těch evropských, nevolil žádné podobné výstřelky.

Problémem se jeví už sama startovací čára, prostě a jednoduše západní země jsou v těchto svých energetických představách na míle vzdálené realitě východních zemí. Česká republiky, i kdyby se na hlavu postavila, tak nedokáže vytvořit svůj energetický mix bez dominantní role jádra. Do toho z hlediska průmyslu jsme absolutně závislí na automobilovém průmyslu, který je provázán nejen dodavatelsky, ale i spotřebitelsky s Německem. A zde za oním Německem zaostáváme v řádech let, nehledě na logický argument peněz. Němci si stále vydělají v průměru třikrát tolik co Češi, a tak otázku, kdo zaplatí tuto modernizace, nemusí tolik řešit. Ještě hůře jsou na tom Poláci, kteří mají celou svoji energetiku postavenou na uhlí. A když jim ho zakážete, tak Vás opravdu nebudou mít rádi.

Člověk, který již dříve příliš nemusel Evropskou unii a myslí si, že z Bruselu nepřichází nic dobrého, by mohl nad šíleností typu klimatická neutralita zajásat, problém však je, že než za pár let tato hloupost bruselské hlavy opustí, bude to celé stát miliardy eur.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.