Všechno nejlepší, pane prezidente

Minulý týden oslavil 2. český prezident Václav Klaus své 80. narozeniny. V plné formě a síle se tak sám mohl účastnit diskuzí o svém odkazu. Z mého pohledu je role profesora Klause naprosto klíčovou pro přechod naší země od komunismu k demokracii. Ekonomická transformace proběhla v Československu a později v České republice jednoznačně nejúspěšněji ze všech podobných postkomunistických zemí. Každá událost má spousty kritiků a nejinak je tomu v případě hospodářské transformace. Je potřeba ale přiznat odvahu a finální úspěch celého procesu. Vznikla zde střední třída, početná skupina podnikatelů a živnostníků, z velké části se úspěšně restituoval majetek a navázalo se tak na historické tradice první republiky, a hlavně, obnovením institutu soukromého vlastnictví se tato země stala skutečně svobodnou zemí příležitostí.

Druhým, klíčovým, dílem Václava Klause, je vznik České republiky a bezproblémové rozdělení Československa. V době, kdy si obě země ve svobodných volbách v roce 1992 zvolily každá jinou cestu, tak právě Václav Klaus byl tím, kdo se nenechal zatahovat do nesmyslných her o vznik „konfederace“, ve které by se ještě více oba národy dohadovaly, kdo na koho doplácí. Rozdělení pomohlo oběma národům a navíc proběhlo zcela bezbolestně. Vzpomeňme jaké problémy dělalo například rozdělení Jugoslávie či Sovětského svazu. Dnes se oba naše národy mají rády možná mnohem více, než v době samostatného státu.

Samostatnou kapitolou je prezidentství Václava Klause. V této roli byl tím státníkem, který volil umírněnost, věcnost a hlavně důstojnost. Vzpomeňme situace, kdy coby prezident uspořádal v Praze setkání amerického a ruského prezidenta, organizoval pohřeb Václava Havla či vítal desítky státníků z celého světa, včetně japonského císaře, papeže či několik různých summitů. Vytrvale upozorňoval na omezování svobody, vytrácení ideové podstaty politiky směrem k bezobsažnému politikaření či hájil zájmy České republiky před vlivy nejrůznějších „ismů“.

V této souvislosti se nabízí úvahy o možné prezidentské kandidatuře profesora Klause. Sám za sebe se domnívám, že věk je jen číslo a pomyslná třešinka v podobě vítězství v přímé prezidentské volbě by bylo tou finální vítěznou metou, která Václavu Klausovi zatím chybí. K 80. narozeninám Vám, pane prezidente Klausi, přeji jen nejlepší.

Pevné zdraví a stále tolik energie!

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.