Rybáři slaví, ode dneška mohou lovit dravé ryby

Ode dneška nejsou hájené dravé ryby, rybáři se na ně můžou vypravit po skoro půlroční pauze. Loví se přívlačí nebo na nastražené rybky, sdělil ČTK mluvčí Českého rybářského svazu Tomáš Kočica. Nejčastěji se podle něj budou snažit ulovit štiku, candáta, sumce nebo okouna – překvapit je ale může i ostražitý bolen, nebo při lovu na rybku tajemný úhoř.

„Ne vždy si rybář může uloveného dravce ponechat – každý rybí druh má zákonem stanovenou minimální lovnou míru, omezen je i denní úlovek,“ uvedl mluvčí. Svaz podle něj každoročně vydá více než 225.000 mimopstruhových povolenek k lovu, rybáři pak můžou lovit na necelé tisícovce revírů. „I přes to, že rybáři čím dál více ryb po ulovení pouští zpět, jsou statistiky úlovků úctyhodné – v uplynulém roce si rybáři ponechali více než 53.000 candátů, 50.000 štik a takřka 10.000 sumců. Velká část lovených ryb je do revírů Českým rybářským svazem vysazována – rybáři si následně v úlovcích ponechávají oproti celkově vysazenému množství pouze zlomek vysazených ryb. V roce 2020 bylo například vysazeno 896.000 candátů, 590.000 štik a 42.000 sumců,“ popsal.

Svaz vysazuje násobně větší množství ryb, jsou většinou v menších velikostech, než je stanovená lovní míra, musí tedy ještě dorůst, aby si je rybáři mohli ponechat. Část z nich sežerou jiní predátoři, buď také ryby, nebo vydry, či kormoráni. „Dravci jsou zejména v posledních letech s velkou oblibou loveni na umělé nástrahy – zejména metodou přívlače, kdy rybář používá gumové nebo kovové nástrahy, kterým pohybem prutu dává život a snaží se přesvědčit dravce k záběru. Druhou metodou je využití nástrah přírodních – nejčastěji drobné rybky nebo jejich částí,“ uzavřel.

Zdroj: ČTK, Foto: Calin Pike z Pixabay.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.