Čárkománie? Srdcaři to nemají lehké. Zaslouží si náš respekt.

Nemohli jste si nevšimnout jedné události, která se o víkendu stala výjezdové skupině společnosti Drosera Bublava. Řidič vozidla byl po úspěšném odchytu zatoulaného opeřence v OD Perla v Karlových Varech pokutován strážníkem Městské policie Karlovy Vary, a to přesto, že jmenovanému strážníkovi byla celá situace vysvětlena ze strany pracovníků Drosery, tedy společnosti, která je Městské policii nápomocná s odchytem zvířat, na které sami strážníci nestačí.

Na sociálních sítích se zvedla vlna nevole, a MP Karlovy Vary se stala terčem kritiky nejen občanů, ale také kolegů z jiných MP. Důvodem bylo zcela nepochopitelné neprojevení potřebné empatie ze strany službu konajícího strážníka.

Cílem mého komentáře není dehonestovat onoho strážce zákona, ale chci se na základě své praxe bývalého příslušníka Policie České republiky, tak i následně Městské policie Sokolov, malinko vyjádřit k možným příčinám tohoto jevu, a tak trochu ospravedlnit jeho jednání.

Jak policie státní, tak i policie městská ve velkých městech, nemá doposud nastavený spravedlivý postup hodnocení svých podřízených. Pokusy o to byly, ale vždy to ztroskotalo na zkostnatělém, zastaralém a zavedeném postupu, kterému se mezi civilisty říká čárkománie. Ačkoliv je to stále ze strany uvedených institucí neustále popíráno, je tady pořád. A jak to tedy funguje?

Můžete být skvělým policistou nebo strážníkem, mít za sebou záchranu života, budete pomáhat lidem, tak jak je to dáno zákonem, tedy tzv srdcař, ale pokud nedáte stanovený počet pokut, nebudete v očích nadřízených nikdy tím dobrým. Nebudete kladně hodnoceni, nedostanete odměny. Někde je potřeba splnit měsíční limit, jinde jako například na MP Sokolov musíte mít průměr 2 vyřízené přestupky na den. Sami si můžete udělat obrázek o tom, kam takové hodnocení spěje.

Toto nahrává jen tzv plničkám, rozumějte těm, kteří splní limity i za cenu pokutování důchodců. Ti jsou potom na úkor těch empatických honorováni štědrými odměnami a chválou na poradách, což se rovná pochvale před nastartovanou Vétřieskou. Tedy zde je merito celé věci. Cely systém je výhodný jen pro zkostnatělé důstojníky, nadřízené obyčejných strážníků a policistů. Upřímně, je mi líto těch srdcařů, těch kteří si zaslouží nejen náš obdiv a respekt, ale také obdiv svých nadřízených. Není na čase toto konečně změnit, aby schopní byli náležitě ohodnoceni proti těm, kteří jen plní?

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.