Poslanci se sejdou k novele o střetu zájmů a k tzv. covidovým certifikátům

Poslanci se dnes sejdou ke schvalování novely o střetu zájmů a k zavedení takzvaných covidových certifikátů, které mají usnadnit cestování v Evropské unii. Svolaná je také mimořádná schůze k debatě o zpřísnění trestů za násilné chování vůči ženám a za znásilnění.

O zakotvení covidových pasů v zákonu se vede v dolní komoře spor. Někteří poslanci tvrdí, že není potřeba s ohledem na to, že pasy upraví přímo účinné evropské nařízení. Ministerstvo zdravotnictví naopak tvrdí, že k vydávání certifikátů potřebuje zákonné zmocnění. Opoziční hnutí SPD už ohlásilo, že bude přijetí novely blokovat. Diskriminuje podle něj lidi, kteří se nechtějí nechat očkovat a testovat.

Poslanecká novela o střetu zájmů předpokládá, že všechna majetková oznámení politiků budou v registru ministerstva spravedlnosti ze zákona přístupná jen na základě individuální žádosti. Omezila by také nakládání s údaji uvedenými v přiznáních. Zákon o střetu zájmů se navíc nemá nově vztahovat mimo jiné na neplacené radní menších a nejmenších obcí a na neplacené místostarosty nejmenších obcí.

Podnět k mimořádné schůzi k trestání násilí na ženách vznikl potom, co vypukla kauza již bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho. Feriho obvinilo několik žen ze sexuálního obtěžování a násilí. Z návrhu programu vyplývá, že by se jednalo o obecnou debatu.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.