Vláda začne projednávat rozpočet, uvolnit by měla pravidla v kultuře

Návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 390 miliard korun začne dnes projednávat vláda. Na programu má i materiál se zásadami postupu české delegace vedené prezidentem Milošem Zemanem na summitu NATO v Bruselu, který se uskuteční za týden. V rámci koronavirové agendy se budou ministři zabývat úpravami opatření, které by měly sjednotit pravidla pro kulturu s ostatními odvětvími. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) jde například o uznávání potvrzení o testech na covid-19 a o počty účastníků kulturních akcí, přičemž vnitřních akcí by se mohlo nově účastnit 1000 lidí a venkovních 2000 lidí. Vláda se bude zabývat také nošením roušek ve školách.

Podle pátečního vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) pro Českou televizi (ČT) povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce dneškem neskončí. Možnost zrušení povinnosti od příštího týdne zmínil již dříve ministr školství Robert Plaga (za ANO). Vojtěch řekl, že s Plagou a hygieniky bude dnes znovu jednat. Vláda by podle informací ČT také měla jednat o tom, zda stáhne žalobu, kterou podala na Polsko kvůli dolu Turów k Soudnímu dvoru EU.

Prioritami rozpočtu jsou podle ministerstva financí úspory na provozu státu včetně propuštění úředníků, investice za 189 miliard korun, růst důchodů o 758 Kč, zachování nižšího patnáctiprocentního zdanění zaměstnanců či zvýšení slevy na poplatníka o 3000 Kč. Letos je schválen schodek 500 miliard korun a loni hospodaření státu ovlivněné dopady pandemie vykázalo deficit 367,4 miliardy korun.

Vláda se bude zabývat také státní dotační politikou vůči neziskovým organizacím v příštím roce, výroční zprávou Správy úložišť radioaktivních odpadů či několika investičními pobídkami. Pravděpodobně s negativním stanoviskem projedná opoziční poslanecký návrh, který má rozšířit okruh osob, při jejichž ošetřování vzniká nárok na ošetřovné.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.