Vedení KSČM doporučí poslancům strany, jak mají hlasovat o nedůvěře vládě

Výkonný výbor KSČM se dnes vyjádří k hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, které se v Poslanecké sněmovně odehraje ve čtvrtek. Vedení komunistů má dát poslancům své strany doporučení, jak hlasovat. Konečné stanovisko bude ale až na poslaneckém klubu KSČM, který se sejde ráno před hlasováním. Komunisté v dubnu vypověděli menšinové vládě ANO a ČSSD toleranci.

Hlasování vyvolaly opoziční koalice Spolu a Pirátů se STAN. K prosazení svého návrhu potřebují alespoň 101 hlas, tedy podporu dalších stran, samy na to nemají dost poslanců. Pětice opozičních stran jich má 68. Proti vládě hodlá hlasovat také SPD s 19 poslanci a Trikolóra, jež má v dolní komoře tři zástupce. Ve Sněmovně jsou i tři další nezařazení poslanci. Postoj 15 poslanců KSČM tak bude rozhodující.

Podle místopředsedy KSČM Stanislava Grospiče nepřichází v úvahu, že komunisté vládu při hlasování o vyslovení nedůvěry podpoří. Jedná se o tom, jakou formou vyjádřit nedůvěru. Spekuluje se, že by místo aktivního vyjádření nedůvěry mohli opustit sál, nebo se hlasování zdržet. Tím by vládu nepřímo podpořili.

Základní organizace KSČM se v anketě mohly k hlasování o vládě vyjádřit. Předseda KSČM Vojtěch Filip začátkem týdne ČTK řekl, že přibývá hlasů pro vyslovení nedůvěry. O hlasování jednal s premiérem Andrejem Babišem, který se od něj dozvěděl, že konečný postoj sdělí komunisté až po čtvrtečním jednání poslanecké frakce. Filip jednal s premiérem a šéfem ANO také o prioritách při schvalování zákonů v posledních měsících před volbami. KSČM chce, aby pod stůl nespadly dohody na zavedení nároku na pětitýdenní dovolenou, obecného referenda či zákona o ochraně vod.

Prezident Miloš Zeman několikrát zopakoval, že i v případě ztráty důvěry vlády nechá Babišův kabinet ANO a ČSSD dovládnout do říjnových voleb.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.