Prezidentův oprávněný odchod z vysílání Českého rozhlasu

Dnešní předčasný odchod pana prezidenta Václava Klause z pořadu Dvacet minut Radiožurnálu mne nepřekvapuje. Přepis rozhovoru jsem si důkladně přečetl a panu Klausovi se nedivím. Věcně se vyjádřil k údajné kauze o půjčce Sovětskému svazu, narazil ale na hysterického, nekorektního a senzace chtivého redaktora Vladimíra Kroce. Dříve byl tento styl vedení rozhovoru příznačný především pro bulvární média typu Blesk. A tento nešvar dnes proniká i do veřejnoprávních médií.

Proč takto reaguji? Protože jsem měl tu čest moderovat rozhovor s panem prezidentem a přiznám se, že jsem se obával diskuse s člověkem, který má za sebou takové politické zkušenosti, takové znalosti ekonomiky. Ale hned při přípravě na rozhovor jsem byl velice mile překvapen jeho korektním chováním, jeho vstřícností, ale především tím, že mi absolutně nebránil pokládat jakékoliv otázky, a moje otázky, které navíc dopředu neznal byly kolikrát na tělo. Ale mě stačila jeho odpověď, jeho vysvětlení, které bylo věčné konkrétní právě, jako v inkriminovaném rozhovoru. Společně jsme to tenkrát zvládli, a takovou satisfakcí pro mě byla následná po rozhovorová diskuse s ním, kdy ho evidentně těšilo, že právě některé otázky na tělo dostal a vysekl mi pochvalu za dobrý a korektní opozit.

Ale žijeme v jiné době, mladí a neklidní redaktoři se neštítí ničeho. A sledovanost je nejspíš hlavním motivem podobných rozhovorů.

K tomu samozřejmě patří i následná reakce některých mainstreamových médií typu novinky.cz. Zase hysterie a senzacechtivost. A k tomu stačí například tendenčně napsaný titulek či perex článku. Tato média spoléhají na to, že lidem stačí přečíst právě a jen toto, podle statistik je známo, že dál články nejsou čtené. Tady je potom podhoubí pro emotivní diskuse na sociálních sítích.

A o co tedy v této kauze jde? Pan prezident to řekl, myslím, velice dobře. Jde nejspíš o snahu zdiskreditovat jeho osobu před možným vstupem do politiky. Ale zasvěcení vědí, že pan Klaus mluvil pravdu, když panu „redaktorovi“ sdělil, že toto nemá v úmyslu. Jakkoliv je Václav Klaus pro mnohé kontroverzní osobností, dnešní některá soudružská média pokračují ve škatulkování, a on se jim pro své pravicové názory nehodí do pomyslného krámu.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.