Pirátský digitální komunismus se blíží

Blížící se volby přinášejí nové a nové náměty politických stran, jak chtějí získat své voliče. Zatímco na pravici se rodí koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků, kterou čeká nelehký úkol, spojit se a přesvědčit pravicového voliče, že má smysl volit skutečnou pravici a její hodnoty, jako je svoboda a rovné příležitosti uspět v nelehkém světě. Tak na levici je boj, vedle Spolu a ANO bude soupeřit o stejného voliče i parta Pirátů spolu STANem. Ti také vedou ve volebních průzkumech a jejich předseda Ivan Bartoš dost možná bude příštím premiérem.

Za faceliftem sympaťáka s dredy se však skrývá celá pro mě nepochopitelná idea Pirátů. Jde o čistokrevnou levici, která si komunistickými idejemi příliš nezadá. A ukazují nám to v Praze některými svými návrhy, kdy chtěli zdaňovat a kontrolovat vodoměry, jestli jsou byty využívané. Teď se zase spekuluje o razantním zvýšení daně z nemovitosti a její značný růst, pokud máte těch nemovitostí více. Když to na ně prasklo, tak pomalu berou „zpátečku“, ale je to jen předvolební uklidňování. Starostenští kolegové chtějí „restartovat“ stát bilionovou finanční injekcí a někde na to vzít mohou. A podle „západních“ ekonomických pouček se první sáhne na majetek. Piráti to tak přeci dělají již od starověku, na mořích i na souši…

Musím jako podnikatel a člověk pohybující se v realitách toto jednoznačně odsoudit. U nás je jiná životní kultura než na západě, lidé chtějí mít své bydlení a takovéto úvahy o zdanění ničemu neprospějí. Velká města, především Praha, zažívá obrovskou krizi související s nedostatkem bytů a my místo toho, abychom pomohli, zjednodušili stavební předpisy, dosažitelnost hypoték apod. tak budeme přemýšlet o různých variantách, jak lidem vlastnictví nemovitosti ztížit a prodražit. V padesátých letech vznikl v severočeském Litvínově projekt takzvaného „koldomu“. Šlo o komunistický ideál bydlení, kdy lidé společně vařili, prali, trávili volný čas ve společných prostorách a ten soukromý prostor byl omezen na základní minimum- komůrka s postelí. Toto byl komunistický utopický projekt bydlení a života moderního člověka pro nové pořádky. Byl bych moc rád, aby se nám podobné pořádky pod rouškou cool dredů a IT znovu nevrátily.

Matěj Drbohlav

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.