Když sleduji v posledních dnech dění v Izraeli, nepřestává se mi tajit dech

Zhruba 1500 raket vypálilo islamistické teroristické hnutí Hamás na Izrael z pásma Gazy. To vše je navíc podporováno podobnými zásahy ze severu z Libanonu od podobně radikálního hnutí Hizballáh. Byť je izraelská protiraketová obrana jednou z nejvyspělejších na světě a dokáže účinně odrážet palestinské střely, tak ten zásah do života je značný. Mrtví se počítají naštěstí jen v jednotkách, nicméně spousty lidí vyhledalo lékařskou péči při nejrůznějších poraněních.

Izrael to nemá lehké. Historicky byl se všemi svými sousedy ve válce a za těch zhruba sedmdesát let své existence si své místo na světě musel sakra vydobýt. Na vojnu chodí i dívky povinně, lidé s rizikem nebezpečí počítají a bezpečnostní složky mají absolutní podporu. Hranice se všemi sousedy odděluje plot a díky své relativně malé rozloze je každé místo v dostřelu. Lidé na jihu u hranic s Gazou zažívají permanentní ostřelování, rakety však zcela běžně dolétají i do hustě osídlené metropole Tel Avivu.

Česká republika má historicky s Izraelem skvělé vztahy, které lemují celé moderní dějiny obou našich států. Od Tomáše Garrigue Masaryka přes československou pomoc při vyzbrojení Izraele v době jeho vzniku až po dnešek, kdy klíčové české úřady věší vlajku Izraele vedle české, v případě Pražského hradu visí izraelská vlajka namísto té evropské. Palec nahoru, pane prezidente!

Chtěl bych ocenit solidaritu s našimi izraelskými přáteli a vyjádřit názor, že by i na naší radnici v Karlových Varech měla viset vlajka Izraele.

A symbolickou solidaritou s vlajkou by to podle mě však nemělo končit. Myslím, že náš kraj, světoznámý díky špičkové lázeňské péči, by mohl nabídnout izraelským dětem postiženým traumaty z ostřelování, lázeňskou- ozdravnou péči, tak jako se kdysi v Karlových Varech léčily z traumatických syndromů děti z Beslanu. Na místě je i zvýšená diplomatická podpora Izraele na půdě Evropské unie, která mnohdy straní spíše Palestincům. Na blízkém východě se odehrává souboj hodnot, mezi kterými nelze zůstat neutrální.

Izraeli, jsme s tebou!

Matěj Drbohlav

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.