Další vlna rozvolnění je tady, přinášíme krátké shrnutí toho, co se mění

Na řadu přichází konec rotační výuky, otevření ubytování, kultury i hospodských zahrádek. Připomeňte si, co se mění už od pondělí a jaký je vládní plán postupného otvírání do konce května.

Zahrádky restaurací

U stolu mohou sedět čtyři lidé, pokud nejde o členy jedné domácnosti. Rozestupy mezi jednotlivými stoly jsou minimálně 1,5 metru. Zákazníci musí, podobně jako když jdou aktuálně například k holiči, mít potvrzení o bezinfekčnosti. Kromě očkování nebo protilátek po prodělání nemoci je možné přijít i s negativním testem. Možné je si udělat samotest na místě. Provozovatelé podle ministra zdravotnictví nemusí evidovat hosty.

Ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček v pátek informoval, že podmínky pro vstup na zahrádky budou kontrolovat policisté nebo hygienici, nikoliv provozovatelé restaurací. Restaurace ale i obchodní centra mohou poskytovat wifi.

Základní školy

Plošně po celé republice přestal platit rotační systém výuky na prvním stupni ZŠ. Bez rotačního systému budou moci chodit žáci druhé stupně do škol v Pardubickém, Plzeňském, Karlovarském, Královéhradeckém, Libereckém, Středočeském kraji a v Praze.

Venkovní kulturní akce

Je možné pořádat venkovní akce pro maximálně 700 návštěvníků. Podmínkou je prokázání se negativním testem, potvrzením o očkování nebo protilátkách. Další podmínkou jsou například respirátory.

Návštěvy ve zdravotních a sociálních zařízeních

Za přísných epidemických opatření vláda povolila návštěvy například v nemocnicích nebo v domovech pro seniory. Návštěvy se musí prokázat PCR testem nebo profesionálně odebraným antigenním testem maximálně 48 hodin starým.

Zahrady

Zoologické zahrady mohou přivítat více návštěvníků. Namísto 20procentní kapacity vláda povoluje 50procentní.

Přislíbené rozvolnění od 24. května

Ubytování v hotelech a penzionech – chystané otevření za dva týdny vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) vysvětloval tím, že provozovatelé naopak nebudou svázaní žádnou hranicí obsazenosti a bude možné využívat 100 procent ubytovací kapacity.

Školy – bez rotací by mělo být možné otevřít druhý stupeň základních škol a ministr zdravotnictví nevyloučil ani možnost otevřít bez rotací střední školy.

Kultura – vnitřní kulturní akce by mohly být povolené za dvou podmínek. První je obsazení poloviny kapacity sálu. Druhou pak, že maximální počet návštěvníků nesmí přesáhnout 500 lidí. Venkovní akce by mohly být rozšířené ze 700 diváků na 1000.

Od 31. května by pak podle ministra zdravotnictví Arenbergera mohla vláda povolit pořádání škol v přírodě.

Zdroj: ČTK, seznamzpravy.cz

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.