Rusko se má vyjádřit k návratu vyhoštěných diplomatů ČR do Moskvy

České ministerstvo zahraničí očekává do dnešních 12:00 vyjádření Ruska ohledně umožnění návratu všech 20 vyhoštěných českých diplomatů na velvyslanectví v Moskvě. Pokud požadavku Rusko nevyhoví, ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) odpoledne rozhodne o snížení počtu pracovníků ruské ambasády v Praze tak, aby odpovídal stavu na českém velvyslanectví v Moskvě.

„Šlo by o zhruba šedesát lidí,“ řekl Kulhánek serveru Lidovky.cz. Kulhánek o českém postupu informoval ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského ve středu vpodvečer. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová podle agentury TASS poté prohlásila, že ultimativní tón ve vztahu k Rusku je nepřípustný. Sdělila přitom, že rozhovor s českým velvyslancem v Moskvě bude pokračovat dnes.

Diplomatická roztržka mezi Českem a Ruskem začala v sobotu. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou z výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU, vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří podle českých úřadů pracovali pro tajné služby. Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě.

Kulhánek, který byl do čela české diplomacie jmenován ve středu, zopakoval, že fungování české ambasády v Rusku je paralyzováno. Na středečním jednání s velvyslancem vyjádřil protest proti postupu a nepřiměřené reakci Ruské federace. „Vzhledem k rozdílu ve velikosti našich ambasád vyhoštění 18 ruských zpravodajců ničím neohrozí normální fungování ruské ambasády v Praze. Protireakce ruské strany vyhostit 20 našich diplomatů včetně zástupce velvyslance byla nicméně nepřiměřená a de facto paralyzovala fungování naší ambasády,“ řekl Kulhánek.

Na ultimátu do dnešního poledne panuje podle Kulhánka shoda mezi ním, prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.