Skončil nouzový stav a začal platit pandemický zákon

Po více než půl roce skončil nouzový stav a začal platit pandemický zákon. Takže můžeme večer svobodně ven, a to i bez důvodu venčení psa. Na výlet můžeme vyrazit i do sousedního okresu. Od pondělka navíc mohou některé děti do školy a mohou si koupit v papírnictví tužku. Vše je zatím, tak nějak napůl, a je to vydáváno za obří pokrok. Nikdo moc nedohlíží detailů těchto opatření, typu – máte dvě děti, jedno má školu v lichý týden a druhé v sudý, jak budete moci chodit do práce… V obuvi si koupíte opět dětské botičky, vy si ale nesmíte koupit nic.

Zůstává dále v platnosti povinnost nosit venku roušku, i když nikdo kolem Vás není. Prý se to špatně hlídá a pan ministr vnitra Hamáček radí, „nandejte si ráno respirátor, večer si ho sundejte a nemanipulujte s ním“. Nesmyslný pokyn, který on sám nedodržuje – viz podzimní fotka z přestávky TV diskuze, kde měl respirátor sundaný, tak jako ostatní politici. Káží vodu, pijí víno… To samé vlastně platilo i o uplynulém víkendu, kdy pan Hamáček logicky neměl na ústech respirátor při online sjezdu ČSSD, který by ale dle svého vlastního vyjádření mít měl. Sundavá si ho přeci až večer doma…

Od nového týdne bude platit rozvolnění pro amatérský sport a sdružování osob. Ještě ve čtvrtek to bylo 20 lidí venku, 10 uvnitř. O víkendu však nový ministr zdravotnictví Petr Ahrenberger začal ve svých vyjádřeních otáčet, a v neděli, ještě před aktivací pandemického zákona, rozvolnění zabrzdil.

Vpříštích dnech lze očekávat desítky žalob, které prověří funkčnost ustanovení nového zákona. Právní bitvy, které potrvají minimálně týdny, jsou tím nejzoufalejším a nejzažším pokusem poukázat na to, že takto se pandemie opravdu řídit nedá. Ve čtvrtek něco slíbíte, v sobotu si to rozmyslíte a v neděli vydáte pokyn, který má platit od pondělí a dost možná je na hraně zákonnosti. Nový ministr zdravotnictví hned na začátku udělal chybu, kterou se vydal ve šlépějích svého předchůdce. Vše je o komunikaci. Příště prosím, každý další zákaz alespoň dva dny dopředu.

Děkuji!

Matěj Drbohlav

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.