Dnes začnou on-line oslavy Mezinárodního dne Romů, který připadá na 8. dubna

Oslavy Mezinárodního dne Romů, který připadá na 8. dubna, se letos kvůli epidemii uskuteční on-line. Třídenní program s romskými hudebníky začne dnes večer. Při příležitosti svátku uspořádá slavnostní koncert i Česká filharmonie a 30 let od svého vzniku si připomene Muzeum romské kultury.

Mezinárodní den Romů se slaví od roku 1990. Připomíná první mezinárodní setkání romských představitelů, které se konalo 8. dubna 1971 nedaleko Londýna. V dalších dnech se pak uskutečnil první romský kongres, na němž vznikla Mezinárodní romská unie. Účastníci ze 14 zemí včetně tehdejšího Československa na něm přijali romskou hymnu a vlajku.

Oslava, kterou připravila organizace Ara Art, zahrnuje tři koncertní večery. Dnes v 18:00 začne debata o romské literatuře. Následovat bude koncert uskupení Lače Manuša s frontmanem Tiborem Židou a zpěvačkou Pavlínou Matiovou. Ve čtvrtek od 17:00 čeká na diváky kuchařská show návrháře Pavla Berkyho, který se účastnil soutěže MasterChef Česko. Poté zahraje akordeonista Mário Bihári, vystoupí i herečka Bára Hrzánová. Třídenní akci ukončí v pátek koncert kapely Pefek Band. Podle ředitele organizace Ara Art Davida Tišera se kvůli přísným bezpečnostním opatřením musel omezit počet účinkujících i členů organizačního týmu.

Slavnostní koncert jazzové, klasické a romské hudby pořádá ve čtvrtek od 20:15 Česká filharmonie. V sále pražské La Fabriky vystoupí s filharmoniky Ida Kelarová se svou kapelou Jazz Famelija a dětský pěvecký sbor Čhavorenge s hudebníky České studentské filharmonie a dalšími romskými muzikanty. Program odvysílá živě Česká televize. Třicet let od svého založení si připomíná ode dneška Muzeum romské kultury. I jeho program je on-line.

Romové jsou nejpočetnější národnostní menšina v Česku. Podle poslední výroční zprávy o stavu minority jich v zemi žije téměř 262.000. Představují tak přes 2,4 procenta obyvatel republiky.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.