Bývalá hejtmanka varuje: Hrozí porušení zákona o veřejných zakázkách a vratka státní dotace

Rozhodnutí vedení Karlovarského kraje o změně v projektové dokumentaci Císařských Lázní zavání obrovským problémem. Podle poslankyně a opoziční krajské zastupitelky Jany Mračkové Vildumetzové je návrh na změnu projektu při již vysoutěžené a rok a půl realizované zakázce, bezhlavým a nezodpovědným krokem. Ve vedení kraje dnes sedí skoro stejní zastupitelé, jako v minulém období. Většina z nich se měla možnost k projektu před jeho startem vyjádřit. Přesto změny přicházejí až teď.

„V minulosti pod vedením tenkrát ještě primátora Petra Kulhánka se jen za projekty na revitalizaci lázní utratilo 65 milionů. Stavba se ale nikdy nezačala realizovat. My jsme za změnu projektu zaplatili 2 miliony, dosáhli jsme kladného stanoviska památkářů a výběrové řízení proběhlo bez jakékoliv námitky,“ připomíná Jana Mračková Vildumetzová.

Realizace tak začala po dlouhých více jak 20 letech, které provázel jen plané politické sliby.

„Obávám se, že zásahy do projektu mohou celou stavbu zastavit a prodražit. Navíc hrozí porušení zákona o veřejných zakázkách a následné vracení státní dotace ve výši 400 milionů korun, což by bylo pro náš kraj a současné ekonomické výhledy velmi nepříjemné,“ doplňuje Mračková Vildumetzová.

„Problém je ale v tom, že veškeré změny nejsou posvěceny památkáři a každá z nich znamená vícepráce, vícenáklady a možná v konečném důsledku i zastavení celé stavby,“ pokračuje dále poslankyně s tím, že o změnách v projektu nebyli krajští zastupitelé vůbec informováni.

Další problém vnímá Jana Mračková Vildumetzová, která projekt rekonstrukce Císařských lázní prosadila a zahájila, v memorandu uzavřeném mezi krajem a městem Karlovy Vary. To bylo podepsáno 15. listopadu 2018, a pokud by se něco mělo měnit, musí se schválit i změna memoranda.

„Je to celé špatně. Bojím se, že tyto kroky významně ohrožují dokončení stavby.  A to by byla pro Karlovy Vary i Karlovarský kraj ohromná škoda,“ dodává poslankyně s tím, že oprava Císařských lázní měla být podle původního plánu hotová na jaře přespříštího roku.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.