Vláda projedná návrat dětí do škol

Plán na návrat dětí do škol, který minulý týden zveřejnila ministerstva zdravotnictví a školství, projedná na dnešním zasedání vláda. Ministři by se mohli zabývat i další podobou opatření proti covidu-19 v době po nouzovém stavu, který končí příští nedělí. V rámci řádného programu projedná vláda zavedení nového přestupku poslanců či otázku měření spodních vod v okolí polského hnědouhelného dolu Turów.

Podle ministrů by se od 12. dubna do škol měly vrátit děti z prvního stupně základních škol a předškoláci. Na prvním stupni ZŠ bude rotační výuka, třídy se budou střídat po týdnech. Na druhém stupni základních škol zůstane výuka na dálku. Školáci budou dvakrát týdně testováni antigenními testy.

Plán však minulý týden kritizoval premiér Andrej Babiš (ANO). Nechápe například, proč se do škol vrátí jen část dětí. Vadil mu i návrh odborné skupiny při ministerstvu zdravotnictví na otevírání škol podle epidemické situace v okresech. Skupina kritiku premiéra odmítla, postup podle ní projednala mimo jiné vládní rada pro zdravotní rizika, které se Babiš osobně zúčastnil.

Ministři mají projednat také materiál, podle kterého mají náklady státního podniku Diamo spojené s útlumem těžby černého uhlí společností OKD do konce roku 2024 činit devět miliard korun. Podle jiného návrhu pak má měření spodních vod v okolí Turówa stát ministerstvo životního prostředí do roku 2025 dalších zhruba 30 milionů Kč.

Nový přestupek poslanců prosazuje skupina zákonodárců v čele s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Za nepřístojné chování v Parlamentu by hrozila pokuta až do výše součtu jednoho platu a paušálních náhrad. Novela jednacího řádu vznikla zjevně jako reakce na chování nezařazených poslanců Lubomíra Volného a Mariana Bojka (oba Volný blok), kteří ve Sněmovně odmítají nosit respirátor nebo roušku.

Vláda také probere žádost čínské společnosti Minth Automotive Technology Research & Development, která chce v Kralupech nad Vltavou zahájit výrobu bateriových skříní pro elektromobily. Firma požádala stát o slevu na dani formou investiční pobídky v hodnotě 209 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.