Jaro je tu a s ním se k nám vrací naši okřídlení kamarádi

Jaro je tu a s ním se k nám vrací naši okřídlení kamarádi, aby nás potěšili svým zpěvem a hlavně zde vyvedli potomstvo. Pro nás jako záchrannou stanici to znamená plno telefonátů o nálezech ptačích miminek a často nadbytečné výjezdy.

Dnes bych se chtěl zaměřit na vodní ptactvo jako labutě, kachny a jiné vodní opeřence. To, že je nemáme v době hnízdění rušit je jasné. Ale, největší chybu,  kterou jako lidé děláme, je špatné přikrmování. První, po čem doma každý sáhne, je pečivo. A to je ta velká chyba. Přeci pečivo se nikde v přírodě nevyskytuje. Normálně s ním žádný vodní pták do styku nepřijde. Častým argumentem je, že ono jim to tak chutná. Ano chutná,  lidé ho jim ho přinesou až pod nos ve velkém množství. Ale jinak ubližuje. Proč? Pečivo obsahuje zejména sacharidy, a ačkoliv je labuť spokojeně najedená, její tělo hladoví a strádá. Chybějí jí všechny potřebné vitamíny, minerální látky i stopové prvky.

To má za následek velké problémy ve vývinu. Říká se tomu  “andělská křídla”. To znamená obrovský hazard především pro mláďata, která jsou ve vývinu. Nedostávají se jim potřebné živiny.To má za následek deformaci kostí a peří, což odkazuje labuť žít jen na jednom místě, protože díky této vadě není schopná létat. V horším případě to  má za následek uhynutí.

Pokud už tedy chceme nějaké to pečivo ptákům přinést, tak jen jako laskominu a to určitě ne čerstvé nebo plesnivé. Ale ani tvrdé, protože to ptákům rozedírá krk. Takže staré pešivo je dobré nejdříve rozmočit nebo krmit menšími kousky, které se ihned ve vodě sami rozmočí.

A jak tedy přikrmovat tyto vodní krasavce? Stačí myslet na to, že ptáci by měli jíst potravu, která je co nejbližší jejich běžnému jídelníčku ve volné přírodě. Mělo by se proto jednat o základní potraviny, které nejsou člověkem složitě upravené a přetvořené. Do tašky místo pečiva dejte kukuřici (postačí i zakoupit pytlík mražené), oves (ovesné vločky), pšenici (dá se sehnat i obchodech s běžným osivem), hlávku salátu (běžně dostupný v obchodech), zeleninové odřezky nebo slupky (míváme je každý při loupání zeleniny u vaření), vařenou i nevařenou rýži, mražený hrášek a dokonce se prodávají i granule pro vrubozubé ptactvo.

Tak na to pamatujte, až zase vyrazíte  k řece nebo rybníku.

Za Droseru Vilém a Alena Babičovi

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.